Şehadet, cinsiyet değil niyet meselesi

Genç Adamlar dergisi dördüncü sayısında “Şehadet, cinsiyet değil niyet meselesi” diyerek şehid kelimesinin bir de müennesinin olduğunu vurguluyor.

Şehadet, cinsiyet değil niyet meselesi

Genç Adam dergisinde yeni künye yıl 1, sayı 4 oldu. Logosunun altına iliştirdiği ifade ile kendisini “Heyecanlı Gençlik Dergisi” olarak tanıtan Genç Adam dergisi, Şubat’ta mütevazı yürüyüşünün dördüncü adımını attı. Dergi sloganı olarak birinci yılında “Her Eylem Yeniden Diriltir Bizi” cümlesini seçen Genç Adamlar, 2014’ün ilk sayısında Müslümanlar için Şubat deyince ilk akla gelen başlığı işledi: şehadet.

Kapağında “Şehadet, cinsiyet değil niyet meselesi” diyerek şehid kelimesinin bir de müennesinin olduğunu vurgulayan Genç Adamlar, ‘kız başına’ cihad ederken şehadetle kucaklaşmak isteyenlere Esma Biltaci örneğini hatırlatıyor. Hatice Kübra İnal, Esma Biltaci’nin şehadetinden aldığı ilhamla yazdıklarını ‘Esma Olmak...’ başlığıyla paylaşıyor. Esma Biltaci, İslam’ın ilk şehidinin de bir kadın olduğunu bize tekrar fısıldıyor.

Ümmet fikriyatına gönül verenlerin buluşma ve hareket noktası olan İHH’nın Genel Başkanı Bülent Yıldırım’la dertleşen Genç Adamlar, Başkan’a altı güzel soru soruyor. “Şehidlerimizin bıraktığı mirasa sahip çıkabilmek adına Müslümanlara özellikle Genç Adamlar’a ne gibi görevler düşüyor?” sorusunda Bülent Yıldırım, şehadetle kucaklaşmak isteyen şehid ve şehide adaylarının ödevlerini maddeler halinde tek paragrafta sıralıyor.

Cihad Baykara, ‘Şehadet Sancağını Kaldırmaya Var Mısın?’ sorusunu başlık edindiği yazısında ‘Hazır bulmayı değil, hazır bulunmayı düstur edinmiş yüreklere selam olsun.’ diyor. ‘Dokunmatik Tarih’ köşesinde ise ümmetin Şubat şehidlerinden olan İskilipli Atıf Hoca’mızın mahkeme heyetiyle yaşadığı soru-cevaplar imza gibi bir başlıkla hatırlatılıyor: Sarığı Sanık Yapanlar Adam Asmaca Oynarken ‘Kelebekler Sonsuza Uçar’. Dokunmatik Tarih’te konuyla ilgili kitap, film ve müzik tavsiyeleri de paylaşılıyor.

Derginin İlk 11 köşesinde bu ay yönetmen ve senarist Mustafa Ablak var. Ablak, kendisine yöneltilen 11 kısa sorunun ilk onunda kendisi hakkında sorulanlara cevap verirken sonuncusunda Bosna’da şehid düşen bir kardeşinden bahsediyor: Ahmet Pınar. Ve ekliyor “O, buraları, çocuklarını, evini, her şeyini bırakıp cihada gitti.”

Büşra Ünlü, ülkemizdeki Suriyeli mülteci kardeşlerimize arkadaşlarıyla birlikte yardımcı olmaya çalışırken, Suriyeli ailelerin yaşadığı zorlukları ve bir ensar olarak kendi hissettiklerini paylaşıyor. Suriye’de iken dekanlık yapan bir babanın savaş sebebiyle ailesiyle birlikte geldiği Türkiye’de nasıl kansere yakalandığını anlatıyor.

Hamdi İlik, ‘Kitab Tanıtımı’ köşesinde ilk üç sayıdaki Fetih, Ğaşiye ve Casiye surelerinin ardından dördüncü olarak Büruc Suresi’ni işliyor. Genç Adam dergisi, dördüncü sayısının arka kapağında Gülşah Özel’in ‘Soru İşareti’ şiirini dalgalandırıyor.

Genç Adam dergisi, kendisine gönderilen çalışmalar için ‘değerlendirmeyenin canı cennete’ diyor ve ‘derdimiz var ki dergimiz var’ diyenlerden olan bir ekibe dâhil olup bu heyecanı paylaşmak isteyenlere kapı aralıyor. Yapıcı eleştiriyle katkıda bulunanlara da dua ile mukabele ediyor.

 

Mehmet Erturan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2014, 23:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13