Şeb-i Arus İstanbul'da

İstanbul, ikinci kez 13 Aralık’ta Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ölüm yıldönümü olan Şeb-i Arus törenlerine ev sahipliği yapıyor.

Şeb-i Arus İstanbul'da

İstanbul, bu yıl ikinci kez Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ölüm yıldönümü olan Şeb-i Arus törenlerine ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıl çok geniş bir katılımla ilki düzenlenen Şeb-i Arus İstanbul etkinliklerinin ikincisi bu yıl T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 13 Aralık Cuma akşamı Ülker Sports Arena’da gerçekleştiriliyor.

Sunuculuğunu Ertem Şener’in gerçekleştireceği gecede tasavvuf müziğinin usta ismi Sami Özer’in yorumlarına ünlü sanatçılar Alişan ve Kutsi ilahi düetleriyle eşlik edecek. Gece, Mevlevi Ayin-i Şerifi ve Sema Gösterisi ile son bulacak.

Yaşamını “hamdım, piştim, yandım” sözleriyle özetleyen tasavvuf felsefesinin büyük alimi Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 740’ıncı ölüm yıldönümü nedeniyle her yıl aralık ayında yapılan törenler bu yıl yeniden Konya’nın dışına taşıyor. Mevlana’nın “Şeb-i Arus – düğün gecesi” olarak nitelediği ölümü vesilesiyle Konya’da düzenlenen törenlere dünyanın dört bir yanından gelen yoğun ziyaretçi talebi, törenleri ikinci kez İstanbul’a taşıdı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Ülker Sports Arena’da düzenlenecek Şeb-i Arus töreni, İstanbullular’a bir kez daha unutulmayacak bir gece yaşatacak.

AdStation tarafından Tokhayder (Tokad-i Hayreddin, Sürmeli Muhiddin, Ahmet Bolevi Tasavvuf Yolu Derneği) himayesinde düzenlenen gece, bu eşsiz yolculuğu İstanbul’da yaşamak isteyenler için organize ediliyor. 13 Aralık 2013 Cuma gecesi İstanbul semaları, Mevlana aşığı semazenlerin ayin-i şerifiyle şenlenecek. Bu gece için zemini semazenler için özel olarak yeniden döşenen, ses ve ışık sistemi ile birlikte bütün alanları gecenin havasına uygun şekilde hazırlanan Ülker Sports Arena’da, İstanbul’un o eşsiz silueti bir tennurenin eteğinde gökyüzüyle buluşacak.

Ertem Şener’in takdim ve sunumları ile başlayacak gece tasavvuf musikisinin usta ismi Sami Savni Özer’in, Şeb-i Arus ve Mevlana üzerine tasavvuf musikisi konseri ile devam edecek. Dinleyenleri sonsuzluk yolculuğuna hazırlayacak olan konserde ünlü sanatçılar Alişan ve Kutsi de Sami Özer’e ilahi düetleriyle eşlik edecekler. Konser sonrası kısa bir ara verilecek ancak gece yolculuğu, Mevlevi felsefesini en güzel şekilde anlatan, yükselen duyguları muhteşem bir döngüye dönüştürecek, gecenin ritmini ahenkli bir helezon haline getirecek olan Mevlevi Ayin-i Şerifi ve Sema Gösterisi ile son bulacak.

Program:

18:00: Kapı Açılış

20:00 – 20:15: Ertem Şener’in takdimleriyle; açılış ve bilgilendirme konuşmaları

20:15 – 20:50: Sami Özer ve Senfoni Orkestrası

20:50 – 21:15: Sami Özer ve Senfoni Orkestrası eşliğinde Alişan ve Kutsi İlahi Düetleri

21:15 – 21:30: Ara

21:30 – 23:00: Sema Ayini

23:00: Kapanış

 

Ayrıntılı bilgi için:

Merve Sandal, merve.sandal@adstation.com.tr

Ceydanur Yetim, ceydanur.yetim@adstation.com.tr

Serkan Kelebek, serkan.kelebek@adstation.com.tr

Tel: 0 216 201 20 00 - 0216 201 14 14 - 0532 132 09 32

Fax: 0216 201 21 00

www.facebook.com/sebiarusist, www.sebiarusistanbul.com

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2013, 16:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13