Sarı Saltuk Gazi sempozyumu düzenlenecek

“Balkanlara Gidişinin 750. Yılında Uluslar arası Sarı Saltuk Gazi Sempozyumu” 6-10 Kasım 2013 tarihinde Romanya’nın Köstence şehrinde düzenlenecek.

Sarı Saltuk Gazi sempozyumu düzenlenecek

 

Sarı Saltuk Gazi, Balkanların Türkleşmesi ve İslamlaşmasında önemli görevler üstlenmişti. Bu Türkmen dervişinin Balkanlara gidişinin 750. yıl dönümünde birtakım sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklerle anılması, Sarı Saltuk Gazi’nin Balkanlardaki tesirinin yeni bilgi, belge ve araştırmalar ışığında gün yüzüne çıkarılması, yeni ortaya çıkan bilgi ve belgelerin kamuoyuna durulması, Sarı Saltuk Gazi’nin menkıbevi hayatını konu alan Saltuknâme’nin kültür tarihimiz açısından öneminin ortaya konması ve sonuç itibarıyla böylesi etkinliklerle arzulanan Balkan barışına katkı sağlanması, Türkiye ile başta Romanya olmak üzere diğer Balkan ülkeleriyle dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin artırılması maksadıyla bir sempozyum düzenlenecek.

Trakya Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Dil Kurumu ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğiyle, “Balkanlara Gidişinin 750. Yılında Uluslar arası Sarı Saltuk Gazi Sempozyumu”, 6-10 Kasım 2013 tarihinde Romanya’nın Köstence şehrinde düzenlenecek.

Sempozyum konuları şöyle: Sarı Saltuk Gazi’nin hayatı, tarihî şahsiyeti ve menkıbeleri, Sarı Saltuk Gazi’nin yaşadığı dönemin şartları ve Sarı Saltuk Gazi’nin seyahatleri, Sarı Saltuk Gazi’nin Türk-İslam medeniyetindeki yeri ve önemi, Sarı Saltuk Gazi’nin Balkanların Türkleşmesi ve İslamlaşmasına katkıları, Sarı Saltuk Gazi’nin seyahat ettiği coğrafyalara katkıları, Saltuknâme’nin ortaya çıkışı ve gerekçeleri, Saltuknâme’nin Türk-İslam medeniyetindeki yeri ve önemi, Yabancı kaynaklarda Sarı Saltuk Gazi ve Saltuknâme, Arşiv belgeleri ışığında Sarı Saltuk Gazi ve Saltuknâme…

Detaylı bilgi: http://sarisaltuk.trakya.edu.tr/

 

Mehmet Emre Ayhan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2013, 17:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13