Sarayda 'tarihî roman' konuşulacak

7-8-9 Kasım günlerinde yapılacak “Tarihi roman ve romanda tarih” sempozyumu edebiyat eleştirmenleri ile romancıları bir araya getirecek

Sarayda 'tarihî roman' konuşulacak

Türkiye'den ve yurt dışından ünlü romancılar ve edebiyat eleştirmenlerinin katılacağı toplantıyı Türkiye Yazarlar Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TBMM Milli Saraylar, Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı müştereken düzenliyor.

Tarih ne kadar romanlaştırılabilir? Roman ne kadar tarihleşebilir? Tarihî gerçekler ile edebî gerçeklik ne ölçüde örtüşür? Tarihin alanı ile edebiyatın alanı en fazla hangi türde kesişir?

Düzenlenecek bilgi şöleninde, aynı zamanda aktüel bir konu olan tarihî roman konusu bütün yönleriyle ele alınacak. Hem işin pratiğini yapan yazarlar, romancılar hem de konuyla ilgili çalışma yapan ilim ve fikir adamları müşterek bir zeminde konuyu tartışacaklar.

Bilgi şöleni çerçevesinde Kahramanlık Tabloları sergisi açılacak, tarihi filmlerle ilgili gösteriler düzenlenecek.  Tarihi film senaristleri ve film yapımcılarının da katıldığı atölye çalışmaları yapılacak.

7-8-9 Kasım günlerinde yapılacak faaliyet sırasında mehter müziği ve sanat müziği konserleri de icra edilecek. Tarihî romanlar kitap sergisi açılacak.

Bilgi şölenine yurt içi ve yurt dışından çok sayıda roman yazarı, editör ve eleştirmen davet edildi.

Son yılların aktüel konularından olan tarihî roman, tarihî filmler ve tarihle ilgili diziler “Tarihî Roman ve Romanda Tarih” konulu sempozyumla gündeme getirilecek. Tarihî roman sempozyumu, Türkiye'nin en meşhur tarihî mekânlarından Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek.

 

Cansu Çınar haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Eylül 2013 Çarşamba 00:00 Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2013, 11:55
YORUM EKLE

banner19

banner36