Şanlıurfa Müzeler Şehri Oluyor

Binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Güneydoğu'nun önemli kültür ve tarih kenti Şanlıurfa, adeta açık hava müzesini andırıyor.

Şanlıurfa Müzeler Şehri Oluyor

Tarihi ve kültürel özellikleriyle ön plana çıkan Şanlıurfa, sayısı 13'e ulaşan tematik müzeleriyle turizm potansiyelini artırmayı hedefliyor. Şehirde en çok ilgiyi, "Türkiye'nin en büyük müzesi" unvanını alan ve ziyaretçilerine insanlığın ilk çağlarından günümüze kadar uzanan serüvenini, tarihi eser, canlandırma ve imitasyonlarla yaklaşık 70 bin eseri görme imkânı sunan Şanlıurfa Müze Kompleksi çekiyor.

Roma dönemine ait sarayın tabanına işlenen "Savaşçı Amazon Kraliçeleri" mozaiklerinin bulunduğu Haleplibahçe Mozaik Müzesi de ziyaretçilerine farklı bir atmosfer yaşatıyor. Kentin düşman işgalinden kurtuluşu sırasında kullanılan savaş malzemeleri ise Kurtuluş Müzesi'nde ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Tarih boyunca var olan geleneksel damak tadının korunmaya çalışıldığı şehirde kurulan Mutfak Müzesi'nde de kentin meşhur lezzetleri tanıtılıyor.

Urfa Kent Müzesi’nde ise şehrin sosyal yaşantısından mutfağına kadar geçmişten günümüze gelenek ve görenekler çeşitli eserler aracılığıyla yansıtılıyor. Şehrin merkezinde bulunan El Sanatları Müzesi de meraklıların uğrak yerleri arasında bulunuyor. Şanlıurfa Oyun ve Oyuncak Müzesi'nde de farklı tarihlere ait yaklaşık bin çeşit oyuncak yer alıyor.

Kentte, Kur'an-ı Kerim esas alınarak hazırlanan Peygamberler Tarihi Müzesi ile Tarım Müzesi de kısa süre içerisinde kapılarını ziyaretçilere açacak. Proje çalışması tamamlanan Şanlıurfa Basın Müzesi ile Tasavvuf Müzesi ise gelecek aylarda hizmete sunulacak.

"Emin adımlar atılıyor"

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, kentin tarihi ve doğal güzellikleriyle ciddi bir turizm potansiyelinin bulunduğunu söyledi. Şehrin turizmden hak ettiği payı alabilmesi için yerel yönetimler olarak ciddi çabalar sarf ettiklerini belirten Çiftçi, yapılan yatırımlar ve hizmetler sayesinde şehri her geçen yıl daha fazla kişinin ziyaret ettiğini kaydetti.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Aydın Aslan ise kentte 13 müze bulunduğunu ve yeni müzelerin açılması için de çalışma yapıldığını ifade etti. Müzelerin turizm hareketliliğinin yanı sıra yaşam kültürünün gelecek nesillere öğretilmesinde de etkin bir rol oynadığını vurgulayan Aslan, zengin ve köklü geçmişe sahip olan kentin, potansiyelini ortaya koymaya çalıştığını belirtti.

Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban da yerli ve yabancı ziyaretçilerin tur güzergahlarındaki müzelere uğramaya özen gösterdiğini dile getirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 13:56
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13