Sakarya'da Suriyelilerle dayanışma gecesi

Sakarya Üniversitesi öğrencileri, Suriye için anlamlı bir kampanya başlattı..

Sakarya'da Suriyelilerle dayanışma gecesi

Türkiye'de birçok yardım kuruluşu Suriye’deki vahşete sessiz kalmayıp üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye çalışıyor. Sakarya Üniversitesi'ndeki farklı öğrenci grupları ve birçok öğrenci topluluğuna mensup öğrenciler de bir araya gelerek bir insiyatif oluşturdu. Kampanya sürecince, üniversitedeki birçok öğretim görevlisi hoca, Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Eğitim Bir-Sen, Genç Memur-Sen, Ab-ı Hayat Öğrenci Topluluğu, Fihi Ma Fih Öğrenci Topluluğu, Genç Aydınlar Öğrenci Topluluğu, Genç İyilikder, İnsan ve Medeniyet Öğrenci Topluluğu, Mefkûre Fikir Sanat ve Düşünce Öğrenci Topluluğu, Nesl-i Ati Düşünce ve Gelişim Öğrenci Topluluğu, Sosyal Etkileşim Öğrenci Topluluğu, Medeniyet ve Düşünce Öğrenci Topluluğu, Yedirenk Dünya Öğrenci Topluluğu Suriye'ye yardım kampanyasına destekçi oldular. Genel mahiyette amaçları, mazlum Suriye halkına yardım etmek ve tüm Türkiye'de üniversite odaklı, öğrenci merkezli yardım hareketlerinin oluşmasına zemin hazırlamaktı.

Gençlere çok iş düşüyor

Tanıtım ve Suriye’de yaşananları göstermek amacıyla 2 Nisan Çarşamba günü saat 19.00'da Sakarya Üniversitesi Kongre Merkezinde “Suriye Dayanışma Gecesi” düzenlendi. Program Emre Ünal sunuculuğunda oldu. Açılış, kelamların en güzeli Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. İlk konuşmacı olan Yedirenk dünya öğrenci topluluğu başkanı Mariglen Shehi, yabancı öğrenciler olarak neler yaptıklarından bahsetti. Ardından programı düzenleyen Suriye Dayanışma Platformu Başkanı Murat Demirci, kampanyanın nasıl başladığını anlattı ve neler yapacakları hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından İHH’nın bölgede yaptığı yardımları anlatan bir sinevizyon sunuldu. Son konuşmacı olarak avukat ve aktivist Gülden Sönmez, Suriye’de vahşet sonucu oluşan dramı anlattıktan sonra biz gençlere çok iş düştüğünü, israf yapmaktansa yardım yapmak gerektiğini söyledi. Ve artık sahne Grup Yürüyüş'ündü. Tekbirlerle, Arapça marşlarla ve Suriyeli kardeşlerimizin katkılarıyla salon hareketli hale geldi. Program “Yallah İrhal Ya Beşşar!” sloganlarıyla son buldu.

Bu programdan birkaç gün sonra 11 Nisan 2014 Cuma günü hedeflenen yardım toplandı ve un dolu iki büyük tır tüm öğrencilerin katılımıyla dualar eşliğinde Kampüs’ten Suriye’ye gönderildi… Rabbim muvaffak kılsın…

 

Sena Hatun Baylan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2014, 14:51
YORUM EKLE

banner19

banner13