Sakarya'da Ali Haydar Haksal Gecesi

10 Şubat’ta Sakarya Büyükşehir Belediyesi, söz konusu tarihte “Ustalara Saygı” çerçevesinde Ali Haydar Haksal’a dair bir panel gerçekleştirecek.

Sakarya'da Ali Haydar Haksal Gecesi

Son dönemde Ali Haydar Haksal hakkında oldukça nitelikli çalışmalarla karşılaştık, burada yazarın 25 yıldır yayımlamakta olduğu Yedi İklim dergisinin kapsamlı özel sayısını, muhtelif dergilerde Haksal hakkında çıkan incelemeleri ve geçtiğimiz mart ayında Türkiye Yazarlar Birliği’nde gerçekleştirilen Ali Haydar Haksal’a Saygı programını anabiliriz. Bu çalışmalar, ömrünü öykü sanatına hasretmiş, onu aşkın öykü kitabıyla Türk öykücülüğüne çıkartma yapmış, bunun yanı sıra romanları, günlükleri, eleştirel, düşünsel, kültürel denemeleriyle edebiyatımızı etkilemiş bir yazarı yakından tanımak adına oldukça önemliydi; ayrıca bu çalışmaların ardından Ali Haydar Haksal’ın edebiyatımızdaki konumu önemli ölçüde tespit edilmiş oldu ve genç kuşakların Haksal’a yönelik ilgisi daha bir derinleşti.

İşte bahsettiğimiz etkinliklere 10 Şubat 2012’de bir yenisi eklenecek. Sakarya Büyükşehir Belediyesi, söz konusu tarihte “Ustalara Saygı” çerçevesinde Ali Haydar Haksal’a dair bir panel gerçekleştirecek. Saat 19’da başlayacak olan bu panelde İsmail Kıllıoğlu, Osman Bayraktar, Zafer Acar, Yunus Emre Özsaray ve Aykut Nasip Kelebek konuşmacı olarak hazır bulunacak ve Ali Haydar Haksal üzerine düşüncelerini dile getirecek. Haksal’ın edebiyat ve düşünce dünyasını yakından tanıyan bu şair ve yazarlarımızla Sakarya’da nitelikli bir edebiyat gecesi yaşanacağını düşünüyor, Sakarya’daki edebiyatseverleri bu panele bekliyoruz. Doğrusu bu etkinlik, Sakarya’daki Ali Haydar Haksal okurları için büyük bir şans. 

 

Osman Kurt haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2012, 21:37
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13