Sahaf Enderunî İsmail yâd ediliyor

Enderunî İsmail adıyla tanınan Sahaf İsmail Özdoğan için 13 Eylül Perşembe günü bir anma toplantısı düzenleniyor.

Sahaf Enderunî İsmail yâd ediliyor

Enderunî İsmail adıyla tanınan Sahaf İsmail Özdoğan hakkında bir anma toplantısı yapılıyor. ESKADER’in düzenlediği toplantı, 13 Eylül Perşembe günü Timaş Kitapkahve’de saat 18.00’de başlayacak.

Geçen hafta Hakka yürüyen İsmail İsmail Özdoğan’ın naaşı, 7 Eylül 2012 tarihinde Üsküdar Karacaahmet’teki Şakirin Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Sahrayı Cedit Mezarlığı’na defnedilmişti.

Sahaflar ve dostları anlatacak

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) düzenlediği ve “Bâbıâli Sohbetleri” çerçevesinde gerçekleşecek olan anma programında İsmail Özdoğan’ı yakından tanıyan yazarlar, gazeteciler, sahaflar ve kültür adamları anlatacaklar. Konuşmacılar, bilhassa Beyazıt’taki Beyazsaray Çarşısı’ndaki dükkânını bir akademiye çeviren İsmail Özdoğan’ın şahsiyeti, dostları ve sohbetlerini dile getirecekler. Bir çok sahafın katılacağı anma programına Özdoğan’ın yakınları ve aile dostları da iştirak edecek. İsmail Özdoğan’ın sahibi olduğu Enderun Kitabevi, özellikle 1970’li ve 1980’li yıllarda akademisyenlerin, münevverlerin ve yazarların en sık uğradığı ve sohbetler ettiği bir akademi hüviyetindeydi. Beyaz Saray Kitapçılar Çarşısı’nın kapanmasından sonra İsmail Özdoğan da Enderun Kitabevi’ni Vezneciler’deki Yümni İş Merkezi’ne taşımıştı. Enderun Kitabevi’ne başta Prof. Dr. Ömer Faruk Akün, Mehmet Şevket Eygi ve Prof. Dr. Mustafa Uzun olmak üzere bir çok şahsiyet devam ediyordu.

 

Bünyamin Yıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2012, 00:54
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13