Sabitfikir’in 126. sayısı “Türk Edebiyatının Fantastik Kökenleri” başlığıyla çıktı

İnsanın yeryüzündeki tarihi aynı zamanda hayal gücünün de tarihidir. Yeryüzüne indirildiğimiz günden beridir hayal kuruyoruz. Elfler, büyücüler, cinler, devler, periler, gulyabaniler ve daha nicesi eşlik ediyor bize…

Sabitfikir’in 126. sayısı “Türk Edebiyatının Fantastik Kökenleri” başlığıyla çıktı

Sabitfikir’in Ağustos sayısının odak noktasında kendi metinlerimiz var. Mehmet Berk Yaltırık, Türk Edebiyatının Fantastik Kökenleri hakkında yazdı. Onur Atay ve İlker Nuri Öztürk ortaklığında hazırlanan Kararsız Okur ise Hayal ve Gelenek Arasında Fantastik Edebiyat kitaplarından örnekler sunuyor.

İrem Uzun Hasanoğlu, “Roman Yazmak İsteyenlere 10 İpucu” verirken Zeynep Kahraman Füzün “10 Maddede Öykü Nasıl Yazılmaz” anlatıyor. Hilal Dalka ile Melis Aydin’in yazdığı inceleme yazısında ödüllü kitap Gece Tüm Kanlar Karadır detaylı şekilde ele alınıyor. Tarihe Romandan Bakmak bölümünde Ali Emre, “Veba Gecelerinin Kadınları”; Gözden Kaçmasın bölümünde Duygu Karslı, “Afrika’da Bütünün Parçası Olmak: Ubuntu” başlıklı yazılarıyla yer alıyor.

Öykü yazarı Betül Nurata yeni bir bölüme başladı: Niçin Yazıyorsun? İlk konuk Emre Ergin. Genç kalem, “Yazmanın amacı geçmişte iz bırakmaktır” diyor. Bilgehan Uçak, Ahmet Ümit’in son polisiye kitabı üzerinden bir tartışma başlatıyor: Türkçe Nedir?

Çizgileriyle Sabitfikir’e katkı sunan Selahattin Demirci Âmâk-ı Hayal’den bir parçaya yer verdi. Yeni kitabıyla okuru selamlayan Harun Candan, kendisiyle yapılan röportajda “Edebiyatının denizinin farklı kıyılarında dolaşmak güzel” dedi. Mehmet Fatih Öz, Muhit Kitap’tan çıkan Eyyüp Akyüz imzalı şiir kitabı hakkında yazdı: Hata Ayıklayan Şiirler: Eskiden Buralar. Sinema yazılarına Filmler ve Ödüller ile devam eden Bilal Sert, film tavsiyelerine de başladı.

Dursun Çiçek, Aşık Veysel’i; Ali Ural, Cahit Zarifoğlu’nu; Nurullah Koltaş, Ivan Agueli’yi tanıtıyor. Onur Atay, Suriyeli Hâkim’in yolculuğunun çizgi roman sayfalarındaki iz düşümüne göz atıyor. Dürdane İsra Çınar, yazdıklarının ışığında Dostoyevski ve Flaubert’i buluşturuyor.

126. sayıda ayrıca Suavi Kemal Yazgıç, Hümeyra Yabar, Cem Altınışık, Yağmur Dinç, Ömer Yalçınova, Salih Zengin ve Orkun Galolar’ın imzası bulunuyor.

Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2021 Salı 19:00
YORUM EKLE

banner19

banner36