banner16

Şaban Kurt: Çocuklarımıza Türkçe Daha İyi Öğretilmeli

'Bâbıâli Enderun Sohbetleri'ne 5 Temmuz Perşembe günü Çağrı Yayınları’nın kurucusu, yayıncı Şaban Kurt konuk oldu.

Şaban Kurt: Çocuklarımıza Türkçe Daha İyi Öğretilmeli

Cağaloğlu'nda Yeni Dünya Vakfı’nda devam eden kültür programı “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”ne 5 Temmuz Perşembe günü Çağrı Yayınları’nın kurucusu, yayıncı Şaban Kurt konuk oldu. Kurt, “Yayın Dünyamızdan Unutulmaz Hatıralar” başlıklı konuşmasına çocukluk hatıraları ve okul yıllarını anlatarak başladı.

Yayıncılık yapmanın en zor olduğu dönemlerde yayınevi kurduğuna dikkat çeken Kurt, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de kitap niye az okunuyor? Kitap niye az satılıyor? Sebebi ne, bunun sebebini biraz irdeleyelim isterseniz. Yıllardır bunların sebebi ne diye düşündüm. İki sebep buldum. Birisi ana dilde eğitim verilmiyor. Türkiye’de, ana dilde ne eğitim yapılıyor ne öğretim yapılıyor. Vatandaş ana dilini iyi bilmiyor. Kendine güveni kalmıyor. Zeki çocuklarımız okula alınırken seçiliyor. Ancak yabancı dile önem verildiği için Türkçeyi öğrenmeye vakit bulamıyorlar. O yüzden de geriyiz diye düşünüyorum.”

Kitap alırken seçici olunmalı

Kurt, kitap alınırken seçici davranılması gerektiğine vurgu yaptı. Okuyucuların Türkçesi akıcı olan, anladıkları kitapları almalarının önemini belirtti. Anlamadıkları cümleleri açmak için düşünerek beyin yormanın kitaptan bıkmak ile sonuçlanacağını ifade etti. Gençliğinde babasının verdiği harçlıklar ile kitap aldığını, para verilip alınan kitabın çok değerli olduğunu ve mutlaka okunduğunu belirtirken, okunacak kitap seçiminde tavsiye ettiği yöntem ile sözlerine şöyle devam etti: “Kitapçıda ismi, yazarı hoşuna gidecek; kitabı açacak, çeşitli yerlerine rastgele bakacak. İki paragraf ya da bir konu başlığını okuyacak, adam doğru cümle kurmuş mu diye bakacak. Yazdığı şeyi güzel ifade ediyorsa, tercüme ederken ya da yazarken konuyu anlamış demektir. Eğer güzel ifade edemiyorsa ticari kitaptır, onları almasınlar.”

Programın sonunda sorulara samimi ve yönlendirici cevaplar veren Kurt, yayıncı olmak isteyen gençlere de bu işin yorucu ve zor tarafının olduğunu belirtirken kendilerine hedef belirlemelerini ve bu doğrultuda çalışmalarını tavsiye etti.

 

Hülya Günay

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 14:37
banner12
YORUM EKLE
banner8
SIRADAKİ HABER

banner7

banner6