'Sabah Yıldızı' Kültür Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Sabah Gazetesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Sabah Yıldızı Kültür ve Sanat Ödülleri 14 Mayıs akşamı Sait Halim Paşa Yalısı'nda düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

'Sabah Yıldızı' Kültür Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Kültür A.Ş. ve Cengiz Holding tarafından desteklenen Sabah Yıldızı Kültür ve Sanat Ödülleri gecesine iş, sanat, siyaset ve cemiyet hayatından ünlü isimler katıldı. Sunuculuğunu Nihan Günay'ın üstlendiği gece Turkuvaz Medya Kurumsal İletişim Direktörü Fecir Alptekin'in konuşmasıyla başladı.

Sinema, Edebiyat, Tiyatro, Görsel Sanatlar, Müzik kategorilerinde duayen isimler ödüllendirilirken gecede sevilen sanatçı Kenan Işık da unutulmadı.

Sinema kategorisi

Sabah Yıldızı Lütfi Akad Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Yapımcı olarak, sinemanın ilerlemesi için olmazsa olmaz olan ana akım sinemamıza olan katkıları; teknolojik öngörüsüyle Türk sinemasına yeni olanaklar sunması ve kurduğu vakıf ve yayınladığı kitaplarla sinemamızın hafızasını oluşturması sebebi ile Türker İnanoğlu'na verildi. Türker İnanoğlu'na ödülünü jüri başkanı Hülya Koçyiğit ve ATV Genel Müdürü Metin Ergen'in elinden aldı.

Sinemaya En Yüksek Katkıda Bulunan Kurum: Türkiye'de sinemanın akademik kulvarda sanat olarak kabul görmesine olan katkıları; film arşivi ile Türk sinemasının birikimini koruması ve gelecek kuşaklara aktarımını sağlayan Sami Şekeroğlu Sinema TV Merkezi Film Arşivi'ne verildi. Kuruma ödülünü jüri üyeleri Prof. Dr Bülent Vardar, Murat Yıldırım ve Olkan Özyurt takdim etti.

Sinema kategorisi Sabah Yıldızı Ödülü: Sinema yolculuğu boyunca sürdürdüğü; insanın çevre ile kurduğu kadim ilişki ve varoluş üzerine sorgulamasını en üst düzeye taşıması; özgün anlatım dili ve evrensel sinematografisi ile Buğday filmindeki başarısı sebebi ile Semih Kaplanoğlu'na verildi. Semih Kaplanoğlu'na ödülünü jüri Osman Sınav ve oyuncu Serdar Gökhan takdim etti.

Müzik kategorisi

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Bir besteci ve eğitmen olarak müziğe olan katkıları ve eşsiz birikimi sebebi ile Muammer Sun'a verildi. Muammer Sun ödülünü jüri başkanı Prof. Rengim Gökmen ve Ajda Pekkan'ın elinden aldı.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Türk Sanat Müziği alanındaki sürekli ve üstün başarısı ve kanun üzerindeki olağanüstü hakimiyeti sebebiyle Erol Deran'a verildi. Erol Deran ödülünü Gönül Paçacı ve Muazzez Ersoy'un elinden aldı.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Yıllara dayalı birikimi ile biçimlenmiş yorumculuğu, ses tavrındaki özgün ustalığı, örnek ve referans çalışmaları Bedia Akartürk'e verildi. Bedia Akartürk ödülünü Jüri üyesi Prof. Erol Parlak ve Orhan Gencebay'ın elinden aldı.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Türkiye'de caz müziğine katkıları ve piyano üzerindeki olağanüstü hakimiyeti sebebi ile Nilüfer Verdi hak kazandı.

En Yüksek Katkıda Bulunan Kurum: Müziğe verdiği sivil ve kurumsal desteği uzun süredir ve istikrarlı biçimde devam ettirmesi ve nitelikli sanat etkinlikleri ile eğitim faaliyetlerini hayata geçirmesi sebebi ile İş Sanat'a verildi. İş Sanat adına ödülü İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten jüri başkanı Prof. Rengim Gökmen ile piyanist Anjelika Akbar'in elinden aldı.

Genç Yetenek Ödülü: Bestelediği eserlerin içeriği, üstün musiki tekniği, bilgisi, kültürü ve çağdaş musikiye katkıları sebebi ile Çağlar Aksu'ya verildi. Çağlar Aksu ödülünü jüri üyesi Hüseyin Serment ve Ak Sanat Direktörü Derya Bigalı'nın elinden aldı.

Genç Yetenek Ödülü: Kemençe enstrümanında gösterdiği yetkinlik ile geleneği geleceğe taşıması sebebi ile Derya Türkan'a verildi. Derya Türkan ödülünü jüri üyesi Gönül Paçacı ve Coşkun Sabah'ın elinden aldı.

Edebiyat kategorisi

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Yazarlık yaşamı boyunca eserleri, çalışmaları ve yayıncılıkta hep bir yüksek düzeyi koruyarak çağdaş edebiyatımıza sağladığı katkılar sebebi ile Mustafa Kutlu'ya verildi. Mustafa Kutlu'nun ödülünü oğlu Murat Kutlu A Haber genel müdürü Haluk Çimen ve sanatçı ve ATV program sunucusu İbrahim Sadri'nin elinden aldı.

Edebiyata En Yüksek Katkıda Bulunan Kurum: Bir kütüphaneden beklenen azami istifadeyi sağlayıp, okuyucuyla kurduğu gönül bağını 24 saat sürdürerek Türk kütüphanecilik tarihinde yarattığı farkındalık sebebi ile Beyazıt Devlet Kütüphanesi'ne verildi. İstanbul il kültür ve turizm müdürü Çoşkun Yılmaz ödülü Sabah Gazetesi genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak ve İstanbul Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran'ın elinden aldı.

Şükran Ödülü: Hep yaşayacak edebi eserleri yanında 19. Asır Türk Edebiyatı Tarihi gibi alanında bir başyapıtı edebiyatımıza kazandırması sebebi ile Ahmet Hamdi Tanpınar'a verildi. Şükran Ödülü'nün sanatçının yayıncısı Dergâh Yayınları yönetim kurulu başkanı Asım Erverdi jüri başkanı Selim İleri ve jüri üyesi Prof. Handan İnci'nin elinden aldı.

Sabah Yıldızı Ödülü: Geleneksel anlatım ve üslubu çağdaş Türk edebiyatına yansıtmadaki eşsiz başarısı ve geçmişin hikayesini genç nesle sevdirmesi sebebi ile İhsan Oktay Anar'a verildi.

Tiyatro kategorisi

Muhsin Ertuğrul Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Tüm hayatı boyunca tiyatro için emek vermiş, her dönem başarılı işlere imza atmış olması ve tiyatro sanatına olan çok değerli katkıları sebebi ile Gencay Gürün'e verildi. Gencay Gürün ödülünü jüri üyeleri Nevra Serezli ve Hazım Körmükçü'nün elinden aldı.

Tiyatroya En Yüksek Katkıda Bulunan Kurum: Türkiye'de tiyatro alanında uzmanlaşmış, tiyatro ile ilgili kitaplar yayınlayan tek yayınevi olarak gösterdikleri özveri ve emekten dolayı Mitos Boyut Yayınları'na verildi. Mitos Boyut adına ödülü Yılmaz Öğüt jüri başkanı Erhan Yazıcıoğlu ve Nurullah Tuncer'in elinden aldı.

Görsel sanatlar kategorisi

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Erkek sanatçılara özgü olduğu düşünülen heykel sanatı alanında varlığını ispat edip ödün vermeden üretimini sürdürmesi, kamusal alandaki özgün çalışmaları ve akademisyen olarak yeni nesillerin yetişmesine olan katkıları sebebi ile Meriç Hızal'a verildi. Meriç Hızal ödülünü jüri başkanı Prof. Hüsamettin Koçan'ın elinden aldı.

Görsel Sanata En Yüksek Katkıda Bulunan Kurum: Özel müzecilik alanında sergilediği öncü ve disiplinler arası yaklaşımı, 7 den 70'e her yaştan ve her sosyal gruptan izleyicinin ilgisini çeken sergi ve etkinlikler düzenlemesi, Türkiye'nin uluslararası sanat ortamında tanıtımı için dünyanın farklı kentlerinde projeler gerçekleştirmesi ve modern ve çağdaş sanatımızın belleğine sahip çıkması sebebi ile İstanbul Modern Sanat Müzesi'ne verildi. Ödülü İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Oya Eczacıbaşı Jüri başkanı Prof. Hüsamettin Koçan ve Istanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal elinden aldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER