Saatimiz çocuk rüyamıza ayarlı değil

Geçtiğimiz ay çıkan 12. sayısıyla ilk yılını tamamlayan aylık edebiyat ve fikriyat dergisi İtibar ekim sayısıyla yeni dönemine girmiş oldu.

Saatimiz çocuk rüyamıza ayarlı değil

İtibar’ın ekim sayısının kapağında şair-yazar ve Çocuk Vakfı’nın kurucusu Mustafa Ruhi Şirin’le yapılan söyleşi ve Cahit Zarifoğlu’nun ilk kez yayınlanan bir radyo oyunu anons ediliyor. Şirin’le yapılan söyleşi “Çocuk Saatimiz Medeniyetimizin Çocuk Rüyasına Ayarlı Değil” başlığını taşıyor ve şiirden medeniyete, modern hayattan çocuk edebiyatına kadar birçok konu ve alana değiniyor. Zarifoğlu’nun ilki geçen ay yayınlanan radyo oyunlarından bu ay “Vişne Reçelli Ekmek” okur karşısına çıkıyor. Bu sayının ikinci söyleşisi ise şair İbrahim Gökburun’la ilk kitabı Kesik Dil ve şiiri üzerine yapılmış. “Her Şey Yerli Yerinde” başlıklı bu ayki sunuş yazısı dergi içeriğine ve bu sayıda ürünleri bulunan imzalara dair kısa notlar sunuyor.

İtibar bu ay Hüseyin Atlansoy’un “Kesik” şiiriyle açılıyor. Güçlü şiirlerle açılan bu sayıda Atlansoy’un “Kesik”ini Cevdet Karal’ın “Ustalık Öldürmüş Bazı Şiirlerimi”, Ahmet Murat’ın “Bazen Bir İkindi” ve Ali Emre’nin “Üflenmemiş Lamba” başlıklı şiirleri takip ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise, Büşra Dilek, Fatma Şengil Süzer, Said Yavuz, Tuba Kaplan, Murat Saldıray, Nadir Aşçı, Yüksel Peker, Berat Demirci, Soner Karakuş, Orhan Özekinci, İsmail Kılıçarslan ve Mustafa Akar. İtibar’ın Ekim sayısında üç öykü yer alıyor: Kâmil Yeşil’in “EX”, Güray Süngü’nün “Tabut” ve Gülçin Durman’ın “Bukalemun” öyküleri. Derginin bu ayki sürprizlerinden biri de, Işık Yanar’ın önümüzdeki günlerde çıkacak yeni romanı Taşra Şairi’nden bir bölümün okura sunulmasıdır.

İtibar’ın ekim sayısı inceleme, deneme ve düşünce yazıları açısından da zengin. Usta yazar Atasoy Müftüoğlu “Varoluşsal Sorumluluklar” yazısıyla ilk kez dergiye katılıyor. Hüsrev Hatemi şiir merkezli yazılarına bu ay “Nostalji Şiirleri” ile devam ediyor. Berat Demirci’nin “‘Ahi’miz Gitmiş ‘Vah’ımız Kalmış”, Cemal Şakar’ın “Edebiyatın Dili”, İbrahim Paşalı’nın “Adalar’dan Alıp Veremediğim”, Lütfi Bergen’in “Bir Şiddet Eleştirisi: Cevdet Said”, Murat Erol’un “Yerlinin Zamanı: Vaktin ve Tarihin Hareketlenmesi”, Serdar Arslan’ın “Hırsız Kim?”, Abdullah Harmancı’nın “Mustafa Çiftçi’nin Öyküleri”, Aykut Ertuğrul’un “Islak Kibritler’in Unutturmaz Öyküleri”, Suavi Kemal Yazgıç’ın “Edebiyatta Türk’ün Düşüncesi” ve Ayhan Demir’in “Belgrad’da İki Gün” yazıları ise ekim sayısının diğer düzyazı ürünleri.

www.itibardergi.com info@itibardergi.com tel: (0212) 544 24 61

 

Yüsra Dal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2012, 21:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13