Rüya, aşk ve hakikat Üç Yol'da

Yönetmenliğini Faysal Soysal’ın üstlendiği, Malabadi ve Mostar Köprüsü’nü birleştiren 'Üç Yol’ 25 Ekim’de vizyonda.

Rüya, aşk ve hakikat Üç Yol'da

 

Balkon Film yapımcılığında, yönetmenliğini Faysal Soysal’ın üstlendiği, başrollerinde Kristina Krepela, Nik Xhelilaj, Turgay Aydın, Alma Terzic, Faketa Salihbegovic, Rıza Akın’ın yer aldığı ‘Üç Yol’ 25 Ekim’de Pinema Filmcilik tarafından vizyona sunuluyor. Filmin Türkiye prömiyeri, 4-11 Ekim’de yapılacak 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde yönetmen ve oyuncuların katılacağı özel bir gösterimle gerçekleşecek.

‘Üç Yol’ filminin çekimleri Malabadi, Batman, Hasankeyf ve Midyat’ta başlayıp Saraybosna, Mostar ve Poçitel’de tamamlandı. Oyuncular Türkiye, Bosna, Hırvatistan ve Arnavutluk’tan seçildi. Filmin müzikleri İran’ın önemli müzisyenlerinden Kayhan Kalhor’un eserlerinden seçildi. Rus müzisyen Evgeny Grinko ‘Serenade’ isimli çalışmasını, filmin fragman müziği için yeniden düzenledi. Uluslararası bir ekibin çalışması sonucu ortaya çıkan ‘Üç Yol’un hikayesi, Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatname’ adlı eserinde de iki kardeş köprü sayılan, Batman’daki Malabadi Köprüsü’yle acılara tanıklık etmiş Mostar Köprüsü’nü birleştiriyor.

‘Üç Yol’ ayrıca Bosna'da yaşanan katliam sonrasında kayıpları ve toplu mezarları konu edinen ilk Türk filmi özelliğini taşımasıyla dikkatleri çekiyor. Daha önce yerli ve yabancı festivallerde kısa filmleri ile övgüler alan, ödüllü yönetmen Faysal Soysal, ilk uzun metraj projesi olan ‘Üç Yol’da Bosna savaşında ve sonrasında yaşanan dramlara ayna tutuyor. Çocukluğunda yaşadığı acı olayın izlerini kalbinden atamayan ve bu yüzden sürekli kendisi ile hesaplaşma halinde olan Hasankeyfli şair Bünyamin ile ailesini ve yakınlarını kaybetmenin acılarıyla yüzleşmeye çalışan Boşnak – Sırp psikolog Zrinka’nın yolları Mostar Köprüsü’nde kesişir. Saraybosna’dan İstanbul’a ve ardından Hasankeyf’e uzanan yolculukta, karşımıza zaman zaman ruhsal bunalımlar, kadın intiharları, iki ülke mirasının kaybedilen manevi ve tarihi zenginliği ve tabi umut ve aşk tasvirleri çıkacak. Bünyamin, Zrinka ve Yusuf kendi iç yolculuklarında hem gerçeği hem de ölümsüz aşkı bulacak. Yönetmen Faysal Soysal, filmin kalbinde yer alan Yusuf, Bünyamin ve Züleyha hikâyesini, Bosna’da yaşanan insanlık dramlarının çerçevesinde yeniden yorumlarken, Türk Sineması adına yeni bir dil arayışını da sürdürüyor.

‘Üç Yol’, kutsal kitaplarda yer alan Yusuf –Bünyamin-Züleyha’nın öyküsünü rüya, hakikat ve aşk üçlemesi üzerinden yorumluyor. Mostar, Malabadi ve Hasankeyf arasında geçen ruhsal yolculukta Bünyamin karakteri ile ‘Rüya’, Zrinka (Züleyha) ile ‘Aşk’ ve Yusuf ile ‘Hakikat’ kavramları yeniden sorgulanıyor.

‘Üç Yol’da yönetmen modern şair için yeni tasvirler yapıyor. O, rüyasına kavuşmak için acı çeken, aşka kavuşmak için aşktan geçen, günahlarının tövbesi için başkalarına iyilik yapmayı seçen ama yine de hatalarından dolayı vicdan azabından kurtulamayan bir havaridir. Tarihi kıssadan yeni bir yorumla Yusuf yerine Bünyamin’i merkeze alan yönetmen, anlatımda özgünlüğü ve fikirler yerine inanç ve duyguların gücünü önceleyerek filmine bir rüya sahnesi ile başlıyor. ‘Üç Yol’, yeni dünya savaşları sonrasında modern insanın yaşadığı utancı, vahşeti ve çaresizliği anlatırken, film insanlığın umut ve inanç arayışının da her zaman devam edeceğine işaret eden bir sahne ile son buluyor. Belki de yaşanılan zamanda insanların vicdan azabından kurtulması, Bünyamin gibi rüyalarda Yusuf olup hakikatin peşinden gitmekle gerçekleşecektir.

www.ucyolfilm.com

 

Cansu Çınar haber verdi

Yayın Tarihi: 26 Eylül 2013 Perşembe 00:38 Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2013, 09:24
banner25
YORUM EKLE

banner26