Rusya’da gezilmesi gereken bir rüya şehri: ST. Petersburg

Bir zamanlar Rus İmparatorluğu’na 200 yıl boyunca başkentlik yapan ihtişamlı St. Petersburg’un masal gibi mimarisi, binaları çok etkileyici.

Rusya’da gezilmesi gereken bir rüya şehri: ST. Petersburg

Bir zamanların ihtişamlı başkenti St.Petersburg; dünya çapında müzeleri ve eşsiz mimarisi ile Rusya'nın batıya bakan yüzünü oluşturuyor. Kanallar ve köprüler şehri, beyaz gecelerin ev sahibi St. Petersburg, artık ülkenin önemli bir turizm noktası. St Petersburg Baltık Denizi kıyısında Neva nehri üzerinde 42 adaya yayılmış, bu sebeple de teknelerle gezilebilen bir rüya şehri.

Baltık Denizi kıyısında, Neva Nehri üzerinde yer alan St. Petersburg, 5 milyona yakın nüfusuyla, Moskova'nın ardından Rusya'nın en büyük ikinci, Avrupa'nın dördüncü kenti. Tıpkı Venedik gibi bir kanallar şehri. 1703 yılında, bizim Deli Petro dediğimiz Çar I. Petro tarafından, Avrupa'nın önde gelen şehirlerine rakip olacak güzellikte bir şehir olması amacıyla kurulmuş. Rus İmparatorluğu'na 200 yıl boyunca başkentlik yapan St. Petersburg'un masal gibi mimarisi, binaları çok etkileyici.

Bugün Rusya'nın kültür başkenti olarak bilinen St. Petersburg sadece mimari olarak değil, genel görüntüsü, yaşam tarzı itibariyle adeta bir Batı Avrupa kenti. St. Petersburg şehri mimari yapıları, tarihi eserleri ve binaları ile açık hava müzesi olarak anılıyor. Kent, ayrıca 306 adet müzesi ile dünyanın en çok müzesi olan kentidir. Bu müzeler arasında dünyaca ünlü Hermitage müzesi yer alıyor. Kentte 1913 yılında inşa edilen Avrupa'nın en büyük camisi olan St. Petersburg Camii bulunuyor. Peter ve Paul kalesi, Mikhailovsky ( St.Michael) Kalesi, Amirallik binası, Peter kabini, Alexandr Nevskiy Manastırı ve Aziz Isaac Katedrali turistlerin en çok tercih ettiği yerler arasında yer alıyor.

Caddeleri, sokakları tertemiz. Kaldırım, çevre düzenlemeleri çok güzel. Tarihi binaların dış cephelerini hiç bozmamışlar. Tabelalarla görüntüyü kirletmemişler. Şehir merkezinde ne gökdelen var ne de çirkin ve yüksek katlı apartmanlar. Yaya geçidine adımınızı atar atmaz da arabalar duruyor.

Bir dönem Leningrad olarak da anılan şehrin adını eski Devlet başkanı Boris Yeltsin yeniden St Petersburg olarak değiştirmiş. St Petersburg Baltık Denizi kıyısında Neva nehri üzerinde 42 adaya yayılmış, bu sebeple de teknelerle gezilebilen bir rüya şehri.

Yayın Tarihi: 30 Ağustos 2019 Cuma 03:00
banner25
YORUM EKLE

banner26