Reyhan Dergisi’nin yeni sayısı çıktı!

Reyhan 60. sayısında “Kişi Noksânın Bilmek Gibi İrfân Olmaz” başlığıyla raflardaki yerini aldı.

Reyhan Dergisi’nin yeni sayısı çıktı!

Reyhan, 14 yılı aşan geçmişinde “hayatı okumak için” düsturuyla hareket eden ve okuyucularına dinî ve ahlâkî konularda hayat boyu ölçü edinecekleri bilgi ve tecrübeleri sunan ilmî bir dergidir. Üç ayda bir okuyucularıyla buluşan Reyhan, 60. sayısında “Kişi Noksânın Bilmek Gibi İrfân Olmaz” başlığıyla din hususunda konuşmanın ölçülerini okuyucularına sunmaktadır.

Reyhan’dan isimli sunuş yazısından birkaç satır;

Düşünmek insanın diğer canlılardan üstün kılınma vesilesi. Bu sebeple düşünen her insan sahip olduğu meziyetleri koruma yolunda önemli merhaleleri geride bırakmış demektir. Fakat malumdur ya her nimet bir külfet mukabilidir. Düşünme nimetinin külfeti de onu doğru istikâmete sevk edecek doğru bilgidir. Düşünmeyi başarabilen fakat ona malzeme olacak doğru bilgiyi temin etme külfetine katlanmayan insan kuvvetle muhtemel heva ve hevesinin doğrultusunda fikirler üretecektir. Neticede kendi istikametini kaybedeceği gibi civarını da yanlışa yönlendirecektir.

Altmışıncı sayısında böyle bir akıbete düşülmemesi için yapılması gerekenleri gündeme taşımak isteyen Reyhan, önüne gelen herkesin sesini duyurabildiği bir dönemde riskin daha da büyük olduğuna dikkatleri çekmeye gayret ediyor.

Topluma yön verecek cümlelerin ilimle beslenmesi gerektiğine ve ilmî tahsili olmayanların sözlerinin cahil cesaretinden ibaret olduğunu ifade ediyor.

Reyhan’da Neler Var?

Dini konuşma hususunda ölçü nedir? Kimler, ne ölçüde din hakkında yorumda bulunabilirler?  Bilgisizce din hakkında görüş beyan etmenin içerdiği itikadî ve ahlâkî tehlikeleri nelerdir? vb. sorulara Süleyman Ramazanoğlu ve Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay ile gerçekleştirdiğimiz mülakatlarda cevap aradık.

Allah ve Rasûlü’ne vekâlet etmek olan fetvanın ne kadar ağır bir yük olduğunu “Fetva Emaneti” yazısında Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Efe kaleme aldı.

“Dinî Konularda Haddini Bilmek” yazısıyla Prof. Dr. Zekeriya Güler, “Din Hakkında Konuşmak ve Dinlemek” yazısıyla Prof. Dr. Kemal Yıldız mevzuya katkı sağlayan diğer isimler.

Merhum Muhammed Zâhid el-Kevserî’nin “Fetva Vermede Atılganlığın Tehlikesi” isimli makalesi ise Makâlâtü’l Kevserî isimli kitabından iktibas edilmiştir.

Osmanlı mezar taşlarına dair merakı olanlar dergimizin silsile halinde devam eden ilim ve kültür hayatımızdaki önemli isimlerin konu edildiği “Kitâbe-i Seng-i Mezâr” isimli bölümünü de inceleyebilirler.

Ayrıca aklın mevzu edildiği, Hanefi mezhebinin teşekkülünün anlatıldığı, Almanya’ya yapılan bir seyahatin kaleme alındığı daha pek çok yazıda dergimizde yer almaktadır.

Reyhan 6 yıldır Osmanlıca okumayı sevenleri de düşünerek bir Osmanlıca ek hazırlamaktadır. Hazırladığı ekinde dergi içerisinde yer alan bazı yazıları bu sayısında da sizlere sunmaktadır.

Yayın Tarihi: 25 Kasım 2019 Pazartesi 16:23
YORUM EKLE

banner19

banner36