Reyhan Dergisi’nin 64. Sayısı Çıktı!

Reyhan 64. sayısında “Geleceğin Teminatı: Çocuklarımız” konusuyla raflardaki yerini aldı.

Reyhan Dergisi’nin 64. Sayısı Çıktı!

Reyhan Dergisi’nin 64. Sayısı Çıktı!

Reyhan 64. sayısında “Geleceğin Teminatı: Çocuklarımız” konusuyla raflardaki yerini aldı.

Reyhan, 14 yılı aşan geçmişinde “hayatı okumak için” düsturuyla hareket eden ve okuyucularına dinî ve ahlâkî konularda hayat boyu ölçü edinecekleri bilgi ve tecrübeleri sunan ilmî bir dergidir. Üç ayda bir okuyucularıyla buluşan Reyhan, 64. sayısında Allah Teâlâ’nın emaneti olan çocuklarımızın eğitimine odaklanmaktadır.

Reyhan’dan isimli sunuş yazısından birkaç satır;

Dünyaya gelen her çocuk, pek çok şey olmaya müsait ve müstaid tertemiz bir fıtratla doğar. Onun en saf, en masum haliyle terbiyesi, kabiliyetlerini inkişaf ettirmesi her şeyden ve herkesten önce anne-babanın sorumluluğu altındadır. Bu, “Çocuk aziz ise terbiyesi daha azizdir.” sözünün de ifade ettiği gibi hakikaten ciddi ve zor bir meseledir; “çocuk büyütmek taş kemirmek” deyimi de belki en çok bunun için geçerlidir. Belleğimizde yer eden, “Ağaç yaşken eğilir.”, “Demir tavında dövülür.” gibi atasözleri de küçük yaşta verilen eğitimin önemini, bunun ihmal edilemeyecek en mühim hususlardan biri olduğunu veciz bir şekilde ifade eder. Çünkü “çubuk iken çatılmayan, odun iken bükülmez.”

O halde kalıplara dökülmeyi bekleyen bir maden misali çocuklar, fıtratları köreltilmeden, kendi ruh ve mana köklerimize göre şekillendirilmelidir. Yoksa ayrı bir kalıbın insanı olarak yetişecek, zayi edilecek, israf olacaktır.

Tabi, bu dönemde ailenin çocuk karşısındaki tavrı çok önemlidir. Nasihatler, telkinler çocuğa muhakkak birçok şey kazandıracak ama bunlardan daha çok ona tesir eden, gördüğü ve duyduğu sessiz nasihatler olacaktır. Zaten çok da “sözden anlamaz” çocuk. Anne-babanın da bittecrübe bildiği bir şeydir bu. “Kedi oğlu miyavlayarak doğar.”, “Karganın yavrusu şahin olmaz.” gibi atasözlerinin de belirttiği üzere çocuk anne babasını taklit eder, onlardan gördükleriyle hayatına devam eder. Sadece davranışlarını değil, duygusal tavırlarını da alır kendisine. “Sen seversen yavrunu, o da sever yavrusunu.” sözü de bu gerçeği vurgular. Bu bakımdan anne-baba, çocuklarının kendilerini her an izlediğini ve gördüğü duyduğu her şeyin de tesirinde kalabileceğini bir lahza hatırlarından çıkarmamalıdır.

O halde, çocuğun nasıl olması arzu ediliyorsa anne-baba da öyle olmalıdır. Dolayısıyla anne babanın da çocuğun tahayyül edilen istikbali yönünde bir hayat sürmesi elzemdir. Her ne kadar yavruya etki eden bugün birçok saik varsa da hiçbir şey sorumlu bir anne-baba kadar etkili değildir.

Reyhan’da Neler Var?

Anne babanın çocuğa karşı ilgi ve vazifelerini sorguladığımız “Nasıl Bir Ebeveyniz?” başlıklı mülakatımızı Prof. Dr. Sefa Saygılı ile gerçekleştirdik.

Her çocuğun bir tohum olduğu gerçeğini temele alan M. Şakir Voyvot “Takdir ve Tenkit Arasında Eğitim” isimli yazısıyla yeni sayımızda yer alıyor.

Çocuk eğitiminde akâidin ehemmiyetine vurgu yapan Rıdvan Ciru “Çocuklarda Akâid Eğitimi” yazısıyla akâid eğitiminin nasıl yapılması gerektiğini işliyor.

Saf, temiz ve berrak bir fıtratla dünyaya gelen çocuklarımızın korumamız gereken en önemli hususiyetlerinden birisinin de onların akılları olacağını anlatan Şeref Akbulut “Nesillerin İhyasında Mihenk Noktası: Akıl” başlıklı yazısıyla bu sayıda sizlerle.

“Çocuk Eğitimi ve Çocuklara Karşı Görevlerimiz” yazısıyla İbrahim Cücük, “Yazı Uçar Söz Kalır” yazısıyla Abdurrahman Kaya, “Aile, Çocuk ve Medya” yazısıyla Mustafa Ruhi Şirin, Asr-ı Saâdette Çocuk Olmak” yazısıyla Doç. Dr. Abdullah Hikmet Atan, “İslam Aile Hukukunda Ebeveynin Sorumlulukları” yazısıyla Hüseyin Altıntaş, “Çocuğumuz Ne Kadar Edepli?” yazısyla Furkan Ustakurt, “Anne-Babanın Gölgesinde Çocuğun Dini Gelişimi” yazısıyla Dr. Öğr. Üyesi Hızır Hacıkeleşoğlu, “Hakikatin Pürüzsüz Aynası Evlatlarımız” yazısıyla Hakan Kutlu, “Çocuklar Hususunda Alimlerimizin Örnekliği” yazısıyla Prof. Dr. Ali Bulut konuya katkı sağlayan diğer yazarlarımızdır.

Osmanlı mezar taşlarına dair merakı olanlar dergimizin silsile halinde devam eden Ahmed Çinar’ın hazırladığı, ilim ve kültür hayatımızdaki önemli isimlerin konu edildiği “Kitâbe-i Seng-i Mezâr” isimli bölümünü de inceleyebilirler.

Reyhan 6 yıldır Osmanlıca okumayı sevenleri de düşünerek bir Osmanlıca ek hazırlamaktadır. Hazırladığı ekinde dergi içerisinde yer alan bazı yazıları bu sayısında da sizlere sunmaktadır.

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2020 Perşembe 18:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26