Reyhan dergisinin 62. sayısı çıktı

Reyhan, hassasiyetlerimize dikkat çektği 62. sayısını sitesinde ücretsiz olarak okuyucularına sunmaktadır.

Reyhan dergisinin 62. sayısı çıktı

Reyhan, 14 yılı aşan geçmişinde “hayatı okumak için” düsturuyla hareket eden ve okuyucularına dinî ve ahlâkî konularda hayat boyu ölçü edinecekleri bilgi ve tecrübeleri sunan ilmî bir dergidir. Üç ayda bir okuyucularıyla buluşan Reyhan, 62. sayısında sünnet-i seniyye hususundaki hassasiyetlerimizi tekrar hatırlatmayı amaçlamaktadır.

Reyhan’dan isimli sunuş yazısından birkaç satır;

Sünnete olan ittibâmız Allah Teâlâ’ya yakınlık vesilesi olduğu gibi Ona olan muhabbetimizin değerlendirilme vesilesi, yegâne miyarıdır. Yani kișinin Cenâb-ı Hakk’a olan yakınlığı, Peygamber Efendimiz (s.a.v) ile olan irtibatıyla ilișkilidir. Bu sadece nafile namazlar, oruçlar vs. cihetinden değil; oturmak, yürümek, yemek, içmek, giyinmek gibi mubah addedebileceğimiz fiilleri de kapsamaktadır. Çünkü Rasûlullah (s.a.v), bu manada da “amelce daha güzel”, daha doğru, en iyi rehber ve takvaya en uygun olanıdır. Dolayısıyla Ona (s.a.v) uymayan her halimiz kemâl noktasında eksikliğimizi göstermektedir.

Bu hususun önemine vurgu yaparak hassasiyetlerimizi tekrar hatırlatmayı amaçlayan Reyhan, günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz -belki de unuttuğumuz- bazı sünnetlere yer vererek bu uğurda bir adım atmaya vesile olmak için huzurlarınızda...

Reyhan’da Neler Var?

"Sünnet-i Mensiyye" başlıklı yazısıyla İbrahim Cücük unuttuğumuz bazı sünnetleri bize hatırlatan bir makale kaleme aldı.

Niyazi Kasapoğlu "Nafileler Muhabbetullah'ın Anahtarıdır" başlıklı yazısında salih amelin sadece farzlardan değil Efendimiz (sav)'in tüm hayatını tatbik etmek olduğunu bizlere hatırlatıyor.

Nureddin Yıldız "Nafileler Nafile Mi?" isimli yazısında nafileler hususunda ihmalkar olmanın farzlarıda ihmal etmeye giden kapıyı araladığına dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Bedri Gencer "Bid'atten Çıkış Sünnete Dönüş" isimli makalesiyle yeni sayımıza katkıda bulunan isimler arasında.

"Baş Açık Namaz" yazısıyla Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Efe, "İyiliği Emretmek Kötülüğü Engellemek" yazısıyla Ali Kemal Kastan, "Sohbet Dinlemede Usûl" yazısıyla Ahmet Aydın, "Ramazan Fıkhı" yazısıyla Abdülkerim Malkoç, "Akide Şekeri" yazısıyla Musa Taner yeni sayımıza katkıda bulunan diğer isimler.

Osmanlı mezar taşlarına dair merakı olanlar dergimizin silsile halinde devam eden ilim ve kültür hayatımızdaki önemli isimlerin konu edildiği “Kitâbe-i Seng-i Mezâr” isimli bölümünü de inceleyebilirler.

Reyhan 6 yıldır Osmanlıca okumayı sevenleri de düşünerek bir Osmanlıca ek hazırlamaktadır. Hazırladığı ekinde dergi içerisinde yer alan bazı yazıları bu sayısında da sizlere sunmaktadır.

Dergimiz koronavirüs salgını nedeniyle bu sayısını sitemizden ücretsiz olarak yayınlamaktadır. İstifade etmeniz temennisiyle...

Dergimize ulaşmak için:

https://reyhandergisi.com/

Yayın Tarihi: 24 Nisan 2020 Cuma 15:04
YORUM EKLE

banner19

banner36