Remel dergisinin 5. sayısı çıktı!

Remel dergisi, Suriye vesilesiyle gündemimizde yer eden ve bize ilk defa bu kadar yaklaşan “Cihad”ı bülten konusu olarak belirlemiş.

Remel dergisinin 5. sayısı çıktı!

Yaklaşık bir sene evvel “Davet” meselesini ele alarak yayın hayatına başlayan Remel dergisi, önceleri pek de hatırımızda olmayan fakat Suriye vesilesiyle gündemimizde yer eden ve bize ilk defa bu kadar yaklaşan “Cihad”ı bülten konusu olarak belirlemiş.

“Cihadı Hz. Peygamber'in Gözüyle Okumak” başlıklı yazı ile yıllarca sadece rahmet Peygamberi olarak bizlere öğretilen fakat kâfirlere karşı şiddetinden (Fetih Suresi: 29)hiç bahsedilmeyen Rasulullah’ı (sav) her yönüyle örnek almamızın gerekliliğinden, cihadın aşamalarından ve faziletinden bahsediliyor. Birçok muteber kaynağa müracaat edilerek özenle hazırlanan bu yazı,  “Ey peygamber! Müminleri savaşa teşvik et!” (Enfal Suresi: 65 ; Nisa Suresi: 84) ilahî buyruğunu nasıl izah edeceğimiz hakkında önemli malumat ve fikirler veriyor.

“Allah Sevgisi ve Sevginin İspatı; Cihad” isimli yazı ile cihadın, kulluğu, imanı ve samimiyeti ölçen bir imtihan olduğundan (Al-i İmran Suresi: 142) ve bu imtihanda yalnızca Allah’ı hakkı ile sevebilenlerin, sevgisinde samimi olanların başarılı olabileceğinden bahsediliyor. Güzel ve akıcı bir dil ile kaleme alınan yazı, Salih el-Müneccid’in “Nefis Terbiyesi” isimli kitabı ışığında bizlere, Allah’a olan sevgisini ispat etmek isteyenlerde bulunması gereken bazı hasletleri aktarıyor.

Yazının muhteviyatını çok iyi yansıtan ve orijinal bir başlığa sahip olan, “Kurşun Kalem” yazısı, zamana ve mekana göre değişebilen cihadı ve çeşitlerini ele alıyor. Fiili cihadı/gıtali inkâr edip, çağ dışı görenlere, her sorunun kalemle çözebileceğini düşünenlere hitap edilen yazıda, bazı coğrafyalarda silahlı mücadelenin tek çözüm haline getirildiğine vurgu yapılıyor.

“Biz Şehidin Tebessümüne Güveniriz” başlıklı yazı ile de medyanın özellikle savaş sahasında ne kadar önemli bir güç olduğu ve bu gücü elinde bulunduran kâfir Batının naklettiği rivayetler ile hareket etmenin, ne kadar yanlış olacağına işaret ediliyor. Aynı şekilde malum medyanın mücahidler hakkında yapmış olduğu asılsız haberler ile zihinlerimizi inşa etmesine izin vermememiz gerektiği vurgulanıyor. Bizleri bu konularda basiretli ve mutedil olmaya davet eden yazı, terörist olarak yargılanması gerekenlerin küresel güçler olduğunu çeşitli kıyaslamalar ile bizlere bildiriyor.

“İslam Coğrafyası” bölümüyle Suriye’den önce cihad merkezi olan Afganistan’ı, “İslam Önderi” isimli sayfasıyla da burada cihad etmiş olan Şehid Abdullah Azzam’ın mücadelesini özet bir şekilde bizlere sunuyor.

Şehid İmam Hasan el-Benna’nın “Cihad Etmek” isimli risalesini iktibas eden dergi, Ürdünlü davetçi Dr. İyad Kuneybi’nin “Suriye için Ne Yapabilirim” başlıklı konuşmasının çevirisine yer veriyor.

Cihad gibi önemli bir ibadetin, namazdan, oruçtan, zekâttan, haccdan ve diğer vazifelerden bağımsız olmayacağını genel olarak dile getiren dergi emekçisi gençler, bu sayıyı konunun ehemmiyetine binaen mümkün olduğunca fazla kimseye ulaştırmayı hedefliyorlar.

 

Abdullah Ayhan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 18:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26