Ramazan'ın kitap şöleni 32'inci yılında

İstanbul’daki Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, ziyaretçilerini bu yıl da Beyazıt’ta ağırlayacak. Fuar açılışı, 7 Temmuz’da.

Ramazan'ın kitap şöleni 32'inci yılında

Bu yıl 32'incisi düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, İstanbul Beyazıt Meydanı'ndaki açılış için gün sayıyor. 7 Temmuz Pazar günü saat 14.00'de yapılacak törende açılışı, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gerçekleştirecek.

Fuar alanında 150'den fazla yayınevi, Ramazan boyunca kitapseverleri kitaplarla ve yazarlarıyla buluştururken, her gün saat 18.00'de başlayacak olan Beyazıt Ramazan Sohbetleri'nde Türkiye'nin tanınmış şair, yazar ve sanatkârları konuşacak. Ramazan'ı aydınlatan en büyük kültür şöleni ile Türkiye Diyanet Vakfı, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, bu yıl Bursa ve Konya'da düzenlenen kitap ve kültür etkinlikleri ile de bir ilke imza atıyor. Son yıllarda yaz sezonu ile kesişen Ramazanların önemli bir etkinliği olarak öne çıkan fuarlar, kitapseverler için 11.00 ile 24.00 saatleri arasında açık olacak.

28 yıl boyunca İstanbul Sultanahmet Camii avlusunda gerçekleşen fuar, İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi Yürütme Kurulu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin talep ve desteği ile Beyazıt Meydanı’na taşındı. Bu yıl 32’incisi düzenlenen organizasyon yine İBB Kültür A.Ş. ve Vakıf Fuarcılık Şti. işbirliği ile gerçekleşiyor.

Kitap ve sohbet bir arada…

İstanbul Beyazıt Meydanı’ndaki fuar alanında kitap satışının yanı sıra imza etkinlikleri de fuar faaliyetleri arasında önemli yer tutuyor.  2011’den bu yana gerçekleşen ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) katkılarıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Beyazıt Ramazan Sohbetlerine özel sohbet mekânı da fuar alanına dâhil bir çadırda gerçekleştiriliyor. Ayrıca İBB Kültür A.Ş.’nin Ramazan boyunca konser ve gösteriler için ayrılmış olan sahnesi de fuarı renklendiren diğer unsurlardan.

Onlarca yayınevini ve bu kuruluşlara bağlı yazarları bir araya getiren; her akşam bir kültür, fikir ve sanat insanını konuşmacı olarak ağırlayan fuar, Beyazıt’ın Osmanlı dönemindeki “kitap ve ilim merkezi” olma sıfatını yeniden canlandırıyor ve İstanbul’un en merkezî noktalarından birinde Ramazan’ın kültürel ağırlığını taşıyabilen bir şölene dönüşüyor. Yakınında bulunan tarihî mekânların da hatırlanmasını ve ziyaret edilmesini sağlayan organizasyon, Tarihî Yarımada kimliği ile bütünleşmiş gelenekli bir faaliyet olarak anılıyor.

Fuar Ankara’da Kocatepe Camii’nde gerçekleşirken fuar alanında fotoğraf sergisi başta olmak üzere çeşitli kültürel faaliyetler de ziyaretçilerle buluşturulacak.

İlk defa kitap ve kültür etkinliği düzenlenecek yeni mekânlar

Bu yıl ilk defa İstanbul’un Anadolu yakasındaki Mimar Sinan Camii avlusunda, Bursa Emir Sultan Camii parkında ve Konya eski fuar alanında Kitap ve Kültür Etkinlikleri organize edilecek ve bu mekânlar kitap ve kültürle şenlenecek.

32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nda, yaklaşık olarak Ankara’da 56 stantta 85 yayınevi, İstanbul’da 163 stantta 150'den fazla yayınevi bulunacak. Her yıl olduğu gibi yayınevleri, yüzde 50’ye varan indirimli satışlarla bu yıl da kitap dostlarını sevindirecek.

Bu yıl da fuara özel yetiştirilerek bastırılan sürpriz yayınlar da okurlara sunulacak.

Beyazıt'taki fuara katılan yayıncılar

Beyazıt Meydanı 32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nda standı bulunan yayıncıların başlıcaları:

Kurtuba Yayınları, Ahıska Yayınevi, Akçağ Yayınları, Akser Yayınları, Alfa Kitap, Atlas Yayıncılık, Azim Dağıtım, Balat Yayıncılık - Selçuklu, Bedir Yayınları, Beka Yayınları, Beyan Yayınları, Bilge Karınca Yayınları, Birdirbir Dergisi - Edam, Boğaziçi Yayınları, Buhara-Divan Yayınları, Burak-Çatı Yayınları, Büyükdoğu Yayınları, Cantaş Yayınları, Çağrı Yayınları, Çelik-Şenyıldız-Aden, Dahi Basım (Rıhle Basım), Damla Yayınevi, Dergâh Yayınları, Diyanet İşleri Başkanlığı, Düşün-Ağaç-Denge Yayınları, Ekin Yayınları, Ensar Yayın Grubu, Envar Neşriyat, Erkam-Altınoluk, Fono, Goldsoft, Gonya Yayınları, Guraba Yayıncılık, Güneş Hediyelik, H Yayınları, Hayat Çilek Yayınları, Hayrat Vakfı, Hikmet Neşriyat, Hisar Yayınevi, Hizmet Vakfı, IRCICA, İBB. Kültür A.Ş., İlim Yurdu (Mana) Yayınları, İnkılab Basım Yayım, İnsan Yayınları, İpek Yayınları, İSAM Yayınları, İstanbul Dağıtım, İşaret-Şehir Yayınları, İz Yayıncılık, Kahraman Yayınları, Karbey Yayınları, Kariyer Yayıncılık, Kayıhan-Etkin Yayınları, Kaynak Kültür Yayın Grubu, Kırkkandil Yayınevi, Kitabevi Yayınları, Kitap Dünyası, Kubbealtı Neşriyat, Kültür Bakanlığı, Küre-Klasik-Anlayış Yayınları, M.Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı, Mahya Yayınları, Mavi Ağaç-Profil Yayınları, Mavi Lale, Melce Yayınları, Merve Yayınları, Moralite Yayınları, Muştu Yayınları, Mutlu Yayınları, Nar Yayınları, Nesil Yayınları, Nun Yayınları, Oğuz Yayınları, Osmanlı Araştırmaları Vakfı, Ötüken Neşriyat, Özgü Yayınları, Pamuk Yayınları, Parıltı Yayınları, Pınar Yayınları, Rayiha Yayınları, Risale-Gökkubbe-Bilimevi, Sebil Yayınevi, Şamil Yayınları, Şemseddin Yeşil Kütüphanesi, Şule Yayınları, Tahlil, Tavaslı Yayınları, TDV. 29 Mayıs Hastanesi, TDV Yayınları, TFM Yayıncılık, Timaş Yayınları-Timaş Çocuk-Sufi Kitap-Carped, Turan Yazılım, Türk Edebiyatı Vakfı, Ufuk Yayınları, Uysal Yayınevi, Vatan-Kalem Yayınları, Yabancı Dil Yayınlar Bölümü, Yağmur Yayınları-Irmak Yayınları,Yasin Yayınevi, Yeditepe-Ataç Yayınları, Yediveren, Yeni Asya Neşriyat, Yolcu Yayınları, Yüzakı, Zafer Yayın Grubu, Zaman Kitap.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2013, 00:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13