Ramazan Kitap ve Kültür Fuarı Köln’de kapılarını kitapseverlere açtı

Bu yıl ikincisi düzenlenen "DİTİB 2019 Ramazan Kitap ve Kültür Fuarı” kapılarını kitapseverlere açtı. Almanya’nın Köln kentinde DİTİB tarafından organize edilen fuara otuz farklı yayınevi katılıyor.

Ramazan Kitap ve Kültür Fuarı Köln’de kapılarını kitapseverlere açtı

Bu yıl ikincisi düzenlenen "DİTİB 2019 Ramazan Kitap ve Kültür Fuarı” kapılarını kitapseverlere açtı. Almanya’nın Köln kentinde DİTİB tarafından organize edilen fuara otuz farklı yayınevi katılıyor.

Türkiye ve Almanya’dan 30 seçkin yayınevinden 10 bine yakın eserin stantlarda yerini alacağı fuarın açılışına Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt da katıldı.

Köln DİTİB Merkez Camii Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen ‘DİTİB 2019 Ramazan Kitap ve Kültür Fuarı’nda iki hafta boyunca panel, söyleşi, şiir ve tasavvuf musikisi dinletileri ile çocuklara ve gençlere yönelik çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Fuar kapsamında düzenlenecek imza günlerinde yazarlar okurlarıyla bir araya gelecek.

Fuarın açılış törenine Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, DİTİB Sosyal Dayanışma Merkezi Başkanı Ali Özdemir’in yanı sıra sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerle çok sayıda davetli katıldı.

“Geçmişi bugüne taşıyan, bugünün hakikatlerini de geleceğe taşıyan en önemli hazine kitaptır…”

Açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, kitapların önemli bir hazine olduğunu belirterek, “İlk emri “Oku” olan bir dinin mensubu, beşikten mezara kadar ilim talep eden bir Peygamberin ümmeti, bilenle bilmeyenin bir olmayacağını bildiren bir Kitap’ın sahipleriyiz. Bu Kitap, iyiyi, doğruyu, hakkı, hakikati öğrenmemize vesile olan, varlık amaçlarımızı bize bildiren temel kaynağımızdır. Geçmişi bugüne taşıyan, bugünün hakikatlerini ve güzelliklerini geleceğe taşıyan en önemli hazinelerden birisi de hiç şüphesiz kitaplarımızdır. Bizim şehirlerimiz ilim, irfan ve medeniyet şehirleri olmuştur. Camileriyle, medreseleriyle kütüphaneleriyle bir bütünü oluşturan ve insana bütünüyle hitap eden bir medeniyetin temsilcilerimiz. Köln camimiz de bütünüyle insana hizmet veren mekândır. Fuarın hayırlara vesile olmasını diliyorum. ”dedi.

İnsanın en büyük icadının kitap olduğunu söyleyen DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Bugün en önemli sorun sosyal medya ile zihin işgalidir. Bunu da ancak kitapla düzeltebiliriz. İnsanın en büyük icadı kitaptır. Almanya’daki camiler birer kültür merkezidir. Bu ramazan ikincisini düzenlediğimiz fuar ile bu komplekslerin birer cazibe merkezi haline gelmesini istiyoruz. İki hafta boyunca burada kültür ve sanat adına çok güzel etkinlikler gerçekleştirilecek. ”diye konuştu.

2 Haziran tarihine kadar iki hafta süreyle her gün 11.00-24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan Kitap ve Kültür Fuarı kitapseverleri bekliyor.

Yayın Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı 19:00 Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 10:06
banner25
YORUM EKLE

banner26