Ramazan Dikmen Bursa'da anılıyor

Genç yaşta vefat etmesine rağmen edebiyatımızın kalıcı isimlerinden olmayı başaran Ramazan Dikmen, 7 Nisan’da Bursa’da yâd edilecek…

Ramazan Dikmen Bursa'da anılıyor

Ramazan Dikmen… Genç yaşta vefat etmesine rağmen edebiyatımızın kalıcı isimlerinden olmayı başardı. 10 Nisan 1997 günü Ankara’da ebedî aleme sefer eyleyen Ramazan Dikmen, 7 Nisan 2012 günü Bursa’da yâd edilecek…

Farklı mekânlarda anılacak

Yazarın 15. vefat yıldönümü sebebiyle düzenlenecek olan program TYB Bursa Şubesi’nin Seyyid Usul Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek. Osmangazi Belediyesi’nin de iştirak edeceği programa merhum yazarın pek çok dostu katılacak.

Bu arada, Ramazan Dikmen’le ilgili program sadece Seyyid Usul Kültür Merkezi’yle sınırlı değil. Bursa’nın farklı mekânlarında onun aziz hatırasına adanmış etkinlikler de yapılacak. Bu bağlamda Koza Hanı, Ulucami, Yeşil, Emir Sultan gibi mekânlar yazarın hatırasını yaşatmak için ziyaret edilecek. Bu ziyaret etkinliklerinin dayanağı ise Ramazan Dikmen’in Mahmut Kanık’a yazdığı bir mektupta geçen şu satırlar:

“Sevgili Mahmut Ağabey,

Koza Hanı’ndaki şadırvanın çevresini umarım artık doldurabiliyorsunuzdur. Ulucami’nin bütün kapılarından birden girin benim için. Yeşil’deki masanıza bir masa, bir masa daha ekleyin. Emir Sultan’daki ikindi çaylarında ulaştığınız son iskemle sayısını merak ediyorum. Lütfen bildirin.”

Kısa Ramazan Dikmen bilgisi

1956’da Dursunbey’in Karyağmaz köyünde doğan Ramazan Dikmen Dursunbey’de hafızlık eğitimi aldıktan sonra İstanbul İmam Hatip Okulu’ndan mezun oldu. (1977). 1981’de Ankara SBF’yi bitiren Dikmen, Maliye Bakanlığı’nın farklı birimlerinde çalışmaya başladı.

Edebiyat hayatına 1974’te Akşam gazetesinde yayınlanan bir öyküsüyle başlayan yazarımız, Hasan Aycın, Ahmet Şirin, Ömer Lekesiz ve Yusuf Ziya Cömert ile birlikte Kayıtlar dergisini çıkardı (45 sayı, 1990-1995).

Kayıtlar dergisinin yayınlanışıyla ilgili olarak Ömer Lekesiz şunları söylemiştir: “Mavera kapanınca Hasan Aycın’ın da desteğiyle Yusuf Ziya Cömert, Ahmet Şirin, Ramazan Dikmen bir araya gelip Kayıtlar dergisini çıkardık. Yüksek perdeden konuşup yazıyor, siyasetle edebiyatı buluşturmaya çalışıyorduk. Sonra da yazdıklarımızla oturup dalga geçiyorduk: ‘Siz kimsiniz, kardeşim diye sorsalar, bizler kitabı olmayan yazarlarız deyip boynumuzu bükeriz’ diyorduk. Gençtik, bıçkındık, ateşliydik, radikaldik…”

Öykü dalında derin izler bırakan Ramazan Dikmen’in kitapları şunlardır: Kıyıya Vuranlar (1996), Afife Ablanın İncileri (1998), Muhayyer (2006)… Öykü kitapları dışında ise hatıra, deneme, günlük ve mektuplardan oluşan Tükenerek Çoğalmak (2004) adlı telif bir eseri bulunmaktadır…

Ramazan Dikmen için Fatihalar gönderiyoruz…

 

Cem TURAN haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2012, 21:12
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13