Prof. Sertkaya: “Gençler Hedefinizi Belirleyin”

“Bâbıâli Enderun Sohbetleri” bu hafta, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde uzun yıllar hocalık yapan Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya’yı konuk etti. Toplantının takdimini Sertkaya’nın talebelerinden edebiyat araştırmacısı Mehmet Nuri Yardım yaptı.

Prof. Sertkaya: “Gençler Hedefinizi Belirleyin”

Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya konuşmasını kronolojik olarak yaptı. Türkiye’de üniversite eğitim ve öğretim sürecinin geçirmiş olduğu merhalelere dikkat çeken Sertkaya konuşmasına şöyle başladı:

“Ben 1963 yılından başlamak istiyorum. 1963 yılı Merkezi Üniversite Sistemi’nin başladığı ilk yıldır. Yani ÖSYM dediğimiz sınavlar ilk kez 1963’de başladı. Ben o zaman lise ikinci sınıftaydım. Dolayısıyla merkezi sistemin ikinci yılında 1964 yılında sınava girdim. On tercih yapmıştım. Tıp Fakültesi haricindeki dokuz tercihimi kazandım. Ben Adanalıyım. Adana’ya Ulus Gazetesi trenle geliyordu. Pazartesi gününün gazetesini Çarşamba günü okuyabiliyorduk. Yani isim listelerini hep iki gün geç takip ediyorduk. Ama ben anne babama, -biz büyük bir aileyiz, İstanbul’da anneannem, teyzem, evimiz var- ‘Ben gidiyorum.’ dedim. Perşembe günü İstanbul’a indim. Cuma günü Hukuk Fakültesi’ne gittim. Çünkü Ulus Gazetesi’nde hukuk fakültesini kazanmış kişi olarak ismimi gördüm. Adana’da kalsaydım kayıt olamayacaktım.

O zamanlar Cumartesi günleri de üniversitelerin açık olduğunu belirten Sertkaya, bir cumartesi günü birinci tercihi olan Hukuk Fakültesi’ne kayıt olduktan sonra Pazartesi günü bin kişilik bir amfide derse katıldığını söyledi. Dersi dinledikten sonra istediğinin bu olmadığına karar verip bir dilekçe ile İktisat Fakültesi’ne geçiş yaparken o bölümde de bir ders dinleyip, yeni bir dilekçe ile Arap-Fars Edebiyatı Bölümüne geçer. Üç hafta Arap – Fars bölümünde okur. Bir gün Türkoloji Bölümü’nde arkadaşları ile birlikte sırada otururken Hocanın derse girmesiyle öğrencilerin arasında kalıp, çıkamaz ve dersi dinlemek üzere kalır. Kâğıt kalem olmadan sadece ders hocasını dinleyerek Arap- Fars’ta üç haftada öğretemediklerini,  Doç. Dr. Muharrem Ergin’den elli dakikada fevkalade şekilde anlar. Ertesi gün öğlene kadar Arap- Fars’da derse girdikten sonra öğlen Muharrem Ergin’in Türk Dili dersini dinlemek üzere derse katılır. Çıktıktan sonra kaleme bir dilekçe daha verir ve Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü’ne geçer ve Türkoloji öğrencisi olur. Devam karnesinde 12 kasım 1964 tarihi yazar. 12 Kasım, Türkolog olduğu gündür."

Muharrem Ergin’e asistan olmak isteğini ve sürecini anlatan Sertkaya:

“Önüme bir hedef koydum. O hedefte yürüyeceğim dedim. Gençlerden de isteğim, ne istediğinizi iyi bilin. Hedefinizi koyun. Kişilerin başka tefsirleri mühim değil, siz doğru bildiğiniz yolda yürüyün.”

Her dönemde üniversitelerin çeşitli merhalelerden geçtiğine dikkat çeken Sertkaya, çok çalışarak hedefine emin adımlarla ilerlediğini hatıraları ile anlatırken sözlerini şöyle noktaladı:

“45 yılda ne yaptım. Emekli oluncaya kadar 430 yazı yazmışım. Bu yazılar takvim yazısı değil, otuz kırk sayfalık ilmÎ yazı ve araştırmalar. Hiçbir üniversitenin teklifini kabul etmedim. Ben bütün dünyadan malzeme toparladım. Bunları yayımlayacağım dedim. Bugüne kadar yetmiş beş makaleyi yayımladım. Ayrıca beş kitap yayınladım. Bunların içerisinden son kitabımı buraya getirdim. Bunu sizin huzurunuzda Muğla’dan beni dinlemeye gelen değerli meslektaşım Sultan Tuğlu’ya hediye edeceğim. Ben on yıl Fransızca okudum. Asistanlığa Fransızcadan girdim. Kanuna göre bir girdiğinden bir daha giremiyordun. Yardımcı doçentliğe İngilizceden girdim. Doçent olurken Almanca- Türkçe, Türkçe- Almanca yazılı sınavına girdim. Üç dilden imtihanı verdim. Şimdi asistan olacak kişilere bir dili öğrenmeleri için yalvarıyoruz.”

Yeni Dünya Vakfı yöneticilerinden Mustafa Üçüncü’nün vakıf adına takdim ettiği hediye ve fotoğraf çekimi ardından toplantı sona erdi. Soğuk ve fırtınalı bir İstanbul akşamında, örnek hayatı ve anlamlı hatıraları ile dinleyicilerinin yüreğini ısıtan Sertkaya tüm misafirler ile birebir ilgilendi. Büyük bir ilginin görüldüğü sohbet toplantısı, yaklaşık üç saat sürdü.

Yayın Tarihi: 11 Aralık 2018 Salı 10:00 Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 11:18
banner25
YORUM EKLE

banner26