Prof. Dr. Tufan Gündüz: "Destan kahramanlarının arkeolojisi olmaz"

Şahinbey Belediyesi’nin ‘Kitap Hayattır, Hayat Kitaptır’ mottosuyla bu yıl ilk kez düzenlediği Şahinbey Kitap Günleri’ne katılan Prof. Dr. Tufan Gündüz, Türk hakanı Alp Er Tunga’nın mezarının Buhara’da olduğu iddialarına ilişkin “Destan kahramanlarının arkeolojisi olmaz. O bir destan kahramanı. Alp Er Tunga’nın gerçekten var olup olmadığıyla ilgili hiçbir fikrimiz yok” dedi.

Prof. Dr. Tufan Gündüz: "Destan kahramanlarının arkeolojisi olmaz"

Gaziantep'in merkez ilçesi Şahinbey Belediyesi ile Gaziantep ve Hasan Kalyoncu üniversiteleri tarafından ‘Kitap Hayattır, Hayat Kitaptır’ mottosuyla bu yıl ilk kez düzenlenen Şahinbey Kitap GünleriŞahinbey Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverleri ağırlıyor. Güneydoğu Anadolu’nun en büyük kitap organizasyonu olan Şahinbey Kitap Günleri’nde sevilen yazarlar okurlarıya buluşmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz gün Şahinbey Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Ayıntap Salonu’nda Prof. Dr. Tufan Gündüz ve Pelin Çift okurlarıyla bir araya geldi.

Türk hakanı Alp Er Tunga'nın mezarının Özbekistan'ın Buhara şehrinde olduğu iddialarıyla ilgili konuşan Gündüz, “Destan kahramanlarının arkeolojisi olmaz. O bir destan kahramanı. Alp Er Tunga’nın gerçekten var olup olmadığıyla ilgili hiçbir fikrimiz yok” dedi.

“Alp Er Tunga’nın mezarını buldum” diye ortaya çıkmak bana göre son derece yanlış

Prof. Dr. Tufan Gündüz sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece Kaşgarlı Mahmut, aklında kaldığı kadarıyla bir Alp Er Tunga ağıtında bahseder. Der ki “İşte bu Alp Er Tunga aslında Efrasiyab’tır.” Efrasiyab Şehname’de de geçen Turan Hükümdarıdır. Ancak Şehname’nin tarihi daha mitolojik İran dönemini anlattığı için Alp Er Tunga’nın yaşadığı ve mezarının olduğu dönem ile destanın geçtiği tahmin edilen dönem arasında çok ciddi bir zaman farkı vardır. Mesela Gül Baba Türbesi Anadolu’nun eskiz on yerinde olduğu gibi ta Macaristan’da da var. Dede Korkut’un Bayburt’ta da Azerbaycan Şirvan’da da mezarı var. Ama Dede Korkut diye bir şahıs gerçekte yok. Şimdi bir Alp Er Tunga gerçek şahıs mı değil mi ona bakmak lazım. Bunun gibi insan zihninde bazı mezar yerleri uydurulur ve oralara sahip çıkılır. Dolayısıyla “Alp Er Tunga’nın mezarını buldum” diye ortaya çıkmak bana göre son derece yanlış.”

Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün Pelin Çift ile söyleşisine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: 

https://wetransfer.com/downloads/c7113c21b152eecfe0f2364f66583b6120211004150558/41ff37

Yayın Tarihi: 07 Ekim 2021 Perşembe 12:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26