Pratik Arapça için bir seçenek

Sahn-ı Seman İslami İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi 4 yıldır düzenli olarak Arapça kursu düzenliyor.

Pratik Arapça için bir seçenek

İstanbul Fatih'te İslami ilimler üzerine çalışmalar yürüten ve Rıhle dergisine ev sahipliği yapan Sahn-ı Seman İslami İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi'nin 4 yıldır düzenli yürütmekte olduğu Arapça kursu da katılımcılara birçok açıdan avantaj sağlıyor.

Şimdilik hanımlara yönelik olarak devam etmekte olan kursta pratik Arapça eğitimi 5 ayrı kurda ilerliyor. İlk kur, işin elif bâsı ile başlıyor tabiri caizse. Arapça harflerin yazılışı ve doğru telaffuzundan, temel kelime bilgisi ve cümle yapılarına kadar genel dil bilgisi üzerinde duruluyor. Beşinci kurun sonunda ise akıcı konuşma ve ileri seviyede çeviri yeteneği hedefleniyor.

Temel eğitim sistemi pratik akademik Arapça üzerine yoğunlaşan kursta, yalnızca bir bölge halkına özgü bir ağzın değil, tüm Arap dünyasında ortak anlaşma dili olan fasih Arapça esas alınıyor. Arapçanın zenginliğinden kaynaklanmakla beraber, Arap olmayanlar için kavraması ciddi bir problem olan ammiceye (yörelere göre büyük değişiklikler gösteren halk Arapçası) yönelik bir eğitimden kaçınılıyor.

Kursta eğitim vermekte olan uzman, yirmi yıldır Türkiye'de yaşayan, Mısır'da Arap Dili ve Edebiyatı alanında uzmanlaşmış bir Mısırlı hanım. Uzun yıllar çeşitli dil kurslarında, imam-hatip liselerinde hizmet vermiş, dil alanında tecrübeli bir isim. Gramer kurallarına ve ağır edebi metinlere boğulmuş klasik usullerden ziyade, pratik yaklaşımlara dayanan bir sistem üzerinde yoğunlaşmış. Birinci kurun sonundan itibaren her haftanın belli bir saati yalnızca konuşma ve dinleme pratiklerine ayrılıyor. Sıklıkla Kur'an-ı Kerim'deki pasajlar veya Hadis-i Şerifler üzerinden günün konusu ile ilgili örnekler üzerinde duruluyor.

Esasen her kurda öğrenci mevcudu ortalama 10 civarında tutulduğundan, dersler oldukça samimi bir ortamda geçiyor. Sadece bayanların bulunması hasebiyle pratik derslerde sesli telaffuz çalışmaları, sunumlar, hatta kısa skeçler bile rahatça yapılıyor. Uzun zamandır kursa devam etmiş biri olarak en benim en çok sevdiğim yönü de bu. Katılımcılara ayrıca Arapça videolar, ses kayıtları ve kısa filmler gibi yüklü miktarda materyal de sunuluyor. Öğrenciler bunları kişisel ortamlarına aktarıp evde veya yolda sürekli dinleyerek ve izleyerek pratik yeteneğini arttırma imkânı buluyor. Kursun takip ettiği kitaplar ise bizzat ders hocasının hazırlamış olduğu gramer, kelime bilgisi ve yazım bilgilerini geliştirmeye yönelik yazılı materyaller.

Ek olarak, her dersin başlangıcında geçmiş dersin, her kurun bitiminde de önceki kurun müfredatının kısaca hatırlatıldığı, tekrara dayalı bir sistem uygulanmakta.

Eğitim sistemi pratik üzerine yoğunlaşmış olsa da, kurs yalnızca gençlere yönelik değil. Yaş sınırlamasının olmadığı kursta ücretlendirme de gayet esnek. Öğrenci olan katılımcılara yarı yarıya indirim uygulanıyor. İkinci dönem kayıtları ise halen devam etmekte. 

Kursun yeri Fatih Çarşamba'da, eski Darul Hikme binasıdır. Program koordinatörü Fatma Hanım ile 0541 485 57 63 numaralı telefondan irtibata geçilebilir.

 

Elif Sifil haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 23:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26