Pınarhisar'da 'Unutulan Zafer: Kutül Amare' konuşuldu

Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri tarafından Kutül Amare anma programı düzenlendi. Programda Alparslan Kotan konuştu.

Pınarhisar'da 'Unutulan Zafer: Kutül Amare' konuşuldu

Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri tarafından Kutül Amare anma programı düzenlendi. Program Pınarhisar Halk Eğitim Merkezi’nde 29 Kasım Çarşamba günü düzenlendi. Programa konuşmacı olarak araştırmacı-yazar Alparslan Kotan katıldı.

Programa Pınarhisar İlçe Kaymakamı Murat Eren’in yanı sıra Pınarhisar İlçe Emniyet Müdürü Hüsnü Ulus, Pınarhisar İlçe Müftüsü Abdullah Kara, Pınarhisar Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Abdulkerim Aslan, Pınarhisar Meslek Yüksekokulu hocaları, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. Programa katılanlara, salon girişinde Mevlid Kandili dolayısıyla gül suyu ve lokum ikram edildi.

Program Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Program Pınarhisar Merkez Camii imam hatibi İsmail Yazıcı tarafından okunan Kuran-ı Kerim ile başladı. Okunan Kuran’ın ardından sahneye çıkan Kotan, konuşmasının başında coğrafya bilinmeden, tarih bilinemeyeceğini ifade etti.

Bu iş bir vatan meselesidir

Kotan, çarpışmaların gerçekleştiği cephelerden, karşılıklı olarak alınan esirlerin hikayelerinden bahsetti. Kuşatma altında kalan İngilizlere yardım ulaştırma çabalarının Osmanlı ordusu tarafından nasıl engellendiğini anlattı. Özellikle “Kendi Gelen” gemisinde ele geçirilen erzakların kıtlık çeken Osmanlı ordusunda yarattığı sevinci ifade etti.

Kuşatma esnasında İngilizlerin Osmanlı ordu komutanı Halil Paşa’ya olan rüşvet tekliflerinden bahseden Kotan, Halil Paşa’nın bu görüşmelerde tarihe damga vuran bir tavır ortaya koyduğunu anlattı. Görüşmenin içeriğini anlatan Kotan, Halil Paşa’nın rüşvet teklifi karşısında “Türk namusu para ile satılamaz! Bu iş bir vatan meselesidir. Efendilerinize söyleyin, biz paraya tapanlardan değiliz.” dediğini aktardı.

Tarihe Kutül Amare Zaferi olarak geçen savaşlar sırasında İngilizler 40 bin kayıp ve esir verirken Türk birliklerinin ise 25 bin kayıp verdiğini anlatan Kotan, sözlerini Halil Paşa’nın ordusuna yazdığı ordu emiri yazısıyla sonlandırdı.

Sunumundan dolayı, Kotan’a plaketini Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren takdim etti. Program ilçe vaizi Nihat İlhan’ın duasıyla son buldu. Program sonrasında öğrencilerin hazırladığı resim sergisi gezildi. Programa katılanlara günün anısına hazırlanan magnetler ve broşürler hediye edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 15:21
banner12
YORUM EKLE
banner8

banner7

banner6