Peyami Safa’nın “Yalnızız” romanı tiyatro sahnesine taşınıyor

Türk Edebiyatının önemli romancılarından Peyami Safa’nın “Yalnızız” romanı Türkiye’de ilk kez 1001 Sanat tarafından sahneye taşınıyor.

Peyami Safa’nın “Yalnızız” romanı tiyatro sahnesine taşınıyor

Türk Edebiyatının önemli romancılarından Peyami Safa’nın 12 Eylül-20 Aralık 1950 tarihleri arasında “Yeni İstanbul” gazetesinde tefrika edilen son romanı “Yalnızız” Türkiye’de ilk kez 1001 Sanat tarafından sahneye taşınıyor. Hüseyin Sorgun’un uyarlayıp yönettiği, Sanat Yönetmenliğini Kerem Yılmaz’ın yaptığı oyunda, Alper Selan, Yiğit Çelebi, Bihter Altay, Sevkan Çelik, Hande Oktan, Özge Kartal, Özge Sumru Oğuz, Yağmur Sevgi Koysal rol alıyor. Oyun Kasım ayı sonunda izleyiciyle buluşacak.

“Yalnızız” romanının başkişisi Samim, kardeşleri Mefharet, Besim ve Mefharet'in çocukları Selmin ve Aydın'la birlikte Yeşilköy' de babadan kalma bir köşkte oturur. Kendine özgü çok derin bir his dünyası ve felsefesi olan, maddi sıkıntı çekmemesine rağmen sırf üzerinde hissettiği sosyal sorumluluğunun gereğini yerine getirebilmek için bir bankanın yönetim kurulu üyeliğini yapan Samim, içinde bulunduğu hayattan ve materyalizmin doğal bir sonucu olarak gördüğü iki dünya savaşının yıkıcılığını yaşayan mevcut dünyadan hoşlanmaz ve yüz elli yıl sonrasının mükemmel dünyasını hayal edip adına “Simeranya" dediği bu muhayyel ülkede ikinci bir hayat yaşamaya başlar.

Yayın Tarihi: 01 Kasım 2018 Perşembe 11:50 Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 11:45
YORUM EKLE

banner19

banner36