Pera Müzesi, Tayland Başbakan Yardımcısı’na ilham kaynağı oldu

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Tayland Başbakan Yardımcısı ve Ticaret Bakanı Jurin Laksanawisit, Tayland Büyükelçisi Phantipha Lamsudha Ekarohit’in yanı sıra bir grup Taylandlı ve Türk iş insanını ağırladı. Aynı zamanda bir ressam olan Jurin Laksanawisit, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndaki eserleri inceledikten sonra müzenin önünde tuval üzerine bir resim de yaptı.

Pera Müzesi, Tayland Başbakan Yardımcısı’na ilham kaynağı oldu

Pera Müzesi, diplomatik ilişkilerin yürütüldüğü, birçok konsolosluk ve elçiliği bünyesinde barındıran Pera Bölgesi’nin kozmopolit yapısı ve stratejik konumu dolayısıyla uluslararası siyaset ortamından isimlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. 17 Kasım 2019 Pazar günü müzeyi ziyaret eden Tayland Başbakan Yardımcısı ve Ticaret Bakanı Jurin Laksanawisit, Tayland Büyükelçisi Phantipha Lamsudha Ekarohit’in yanı sıra bir grup Taylandlı ve Türk iş insanına özel bir tur düzenlendi. Turda, kurum, koleksiyonlar ve sergiler hakkında detaylı bilgi paylaşılırken, ziyaretçiler Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda eserleri inceledi. Tayland Başbakan Yardımcısı ve Ticaret Bakanı Jurin Laksanawisit, Oryantalist Resim Koleksiyonu’nun 17. yüzyıldan 19. yüzyıla elçi portrelerine yer veren Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar ile Osman Hamdi Bey’in sanatı ve yaşamına odaklanan Osman Hamdi Bey bölümlerini ilgi ile gezdi. Sergi turunun ardından, kendisi de bir ressam olan Başbakan Yardımcısı, müzenin önüne yerleştirilen bir tuvalin üzerine, ressam Doğan Paksoy eşliğinde bir manzara resmi çizdi. Günün sonunda, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp BirolJurin Laksanawisit’a Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar koleksiyon sergisi için hazırlanan kataloğu hediye etti.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10:00 - 19:00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 12:00 - 18:00 saatleri arasında gezilebilir. Müzede Cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz! “Uzun Cuma”larda müze 18:00 - 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. “Genç Çarşamba” günlerindeyse tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

Yayın Tarihi: 19 Kasım 2019 Salı 16:00
banner25
YORUM EKLE

banner26