pe.Dr. bahar sayısı çıktı

Hinterlandı en yüksek öğrenci dergilerinden biri olan Dergi pe.Dr.'nin 2011 Bahar Dönemi sayısında ilginç bir araştırma var.

pe.Dr. bahar sayısı çıktı

 

Dergi pe.Dr. okuyucusunun elinde patlamayacak bomba gibi bir sayıyla görücüye çıktı bugünlerde. Başta PDR ve Psikoloji Bölümü öğrencilerine ulaşmayı hedeflese de, yalnızca bu bölümlerle sınırlı bir mesleki yayın olma özelliği taşımayan pe.Dr., sosyo-kültürel ve edebi içeriğe de önem veriyor, çeşitli araştırmalar yapıyor ve kamuoyuna yayınlıyor. Bu çizgide ilerleyerek, henüz ikinci sayısında olmasına rağmen 18 üniversitenin kampüsüne girmeyi başarmış durumda… Ve yeni sayıda enteresan bir de araştırma var.

Ağla25557mak üzerine bir araştırma…

En çok ne zaman ağladık, kimlerin omzunda ağladık, nelere-niçin ağladık? Cinsiyetimiz ağlamamızı ne kadar etkiledi?  Hangi yıllarda daha çok ağladık? Ailemizin, arkadaşlarımızın ve çevremizin ağlamamız üzerinde ne gibi etkileri oldu?

pe.Dr.’ye yazılarıyla katkı sağlayan Filiz Şaşkın ve Songül Durmuş, tüm bu soruların cevaplarını bulmak üzere hazırlanmış, nitelikli ve eğlenceli bir araştırmanın sonuçlarını bahar sayısında yayınladılar. Anadolu Üniversitesi öğrencilerinden Gürhan Can, Sibel Türküm ve Aykut Ceyhan tarafından gerçekleştirilen bu araştırma, yetişkinlerin ağlama davranışlarının incelenmesi amacıyla yapıldı. 291’i kız, 155’i erkek, toplam 446 üniversite öğrencisini kapsıyor.

Boğazına düğüm atılır sanki 

Küçükken ağlayarak bir şeyler elde etmek o kadar kolayken, şimdi ağlamak ne kadar da zor geliyor biz yetişkinlere ve bazen ne kadar istesek de boğazımızdaki düğümü söküp, içimizdeki hıçkırıkları gözyaşlarına dönüştüremiyoruz. Peki, sağlıklı olan ne? Güya aciz olduğumuzu göstermemek için boğazımızdaki düğümlerin üstüne düğümler atarak, dertleri içimize gömmek mi? Yoksa hıçkıra hıçkıra, her şeyi haykırırcasına ağlayabilmek mi? Veya herkesten saklandığımızı düşünerek, bulduğumuz sessiz bir köşede, ellerimizle avuçladığımız yüzümüzü ve gözyaşlarımızı saklayarak, rahatlamaya çalışmak mı? Tüm bunlar sık sık aklımıza gelen sorular.

Yoğun duygusal yaşantılara, gözyaşlarının eşlik etmesi, insanlarda gözlenen bir davranıştır. Bu anlamda, ağlama açısından bireyler arasında belirgin farklar gözlenmekle birlikte, çoğu yetişkin için ağlama nadiren ve özellikle de yalnızken ortaya çıkan bir davranıştır.

Yapılan bu araştırma için geliştirilen Ağlama Davranışı Anketi ve Ağlamaya Yönelik Tutum Ölçeği ile toplanan veriler, kızların erkeklere göre daha kolay ağladığını ve katılımcıların çoğunun sessizce ve yalnız başlarına daha rahat ağladıklarını göstermektedir. Ağlama durumları olarak isimlendirilen 22 durumun tümünde kızların ağlama oranlarının daha fazla olduğu belirlenmiş.

Elem, keder, üzüntü vb. duygulanım durumlarında ağlama davranışı sergileyen bireylerde, ağlamanın bu tür duyguları hafifleterek bireyi rahatlamaya götürdüğü biçimindeki yaygın toplumsal görüş, ağlama davranışının işlevleri konusundaki kuramsal çalışmalarla da destekleniyormuş.

Ne zamandan beri ağlıyoruz?

Dünyaya ağlayarak gelmiştik. Akciğerlerimizin genişlemesi ve ilk nefesimizi alabilmemiz için ağlamamızın gerekli olduğunu savunur doktorlar. Bir de acının kekremsi tadıyla hayata başladığımız için ağladığımızı iddia eder şairler.

Erkekler de ağlar ama sessizce…

İncelemeye göre, ağlama davranışını sergilemede cinsiyetler arasında belirgin farklılıklar olmaktadır. Erkeklerin ağlamasının, kızlara göre anlamlı düzeyde çekimser kalması, toplumumuzda "erkekler ağlamaz" biçimindeki yaygın kalıp yargıyı da doğrular niteliktedir. Katılımcıların büyük bir bölümünün ağladıklarını gizlemek istercesine sessiz ağlama biçimlerine eğilim göstermelerine ilişkin bulgular da, yetişkinlerin ve özellikle erkeklerin toplum içinde ağlamalarının hoş karşılanmadığına işaret eden görüşleri doğrulamaktadır.

Gözleri örümcek bağlamış adamlardan sakınmak gerek

Katılımcıların yaklaşık yüzde yetmişinin yalnız başına iken, sadece yüzde üçünün ise başkalarının yanında rahatça ağlayabildiklerini belirtmiş olmaları; ağlamanın kabul edilebilir bir davranış olarak görüldüğünü ortaya koysa bile, toplum içinde açıkça sergilenemeyecek bir davranış olarak algılandığı izlenimini vermektedir.

Süt müsün?

Oysa bir lütuftur ağlamak… Boğazımızı boğumlamak, içimize atmak, odunca ve duygusuzca yaşamak yerine; yanaklarımızdan başlayarak kalbimize doğru inecek şekilde neden serinlemeyelim ki? Erkekler ağlayınca “süt müsün o’lum?” gibi sorularla muhatap olmak, zayıf erkek, light adam gibi algılanmak hangi temele dayanıyor? Yani gözlerin örümcek bağlamış olması, hangi öğretiye göre makbuldür?  

Sonuç olarak, uygulayıcılar tarafından araştırmanın sonuçları yorumlanırken; ağlamanın gayet insani bir davranış olduğu belirtiliyor ve bunu bir kazanç olarak bilmemiz gerektiği vurgulanıyor. 

pe.Dr.’ye dergipdr@gmail.com’a mail atarak dergiyi elde edebilirsiniz.

Temsilcinin olmadığı üniversitelerden birinde okuyor ve “ben varım!” diyorsanız ya da üniversite okumayıp da dergiyi temin etmek istiyorsanız yine dergipdr@gmail.com’dan dergiyle irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca www.facebook.com/dergipdr sosyal paylaşım sayfasını mutlaka tıkırdatın. 

Kapsama alanı

1) Amasya Üniversitesi, YASİN DURMUŞ. 2) Anadolu Üniversitesi, BETÜL YILMAZ. 3) Atatürk Üniversitesi, MUSTAFA YILMAZ. 4) Dokuz Eylül Üniversitesi, DEVRAN CAN SAYAN. 5) Erciyes Üniversitesi, ABDULLAH LALE. 6) Gazi Üniversitesi, TUBANUR KÖKTÜRK. 7) Giresun Üniversitesi, EVRİM EGE. 8) İnönü Üniversitesi, MERVE ARSLAN. 9) İstanbul Üniversitesi, MERVE KOCA. 10) Karadeniz Teknik Üniversitesi, ARZU KAYA. 11) Marmara Üniversitesi, NİHAL ŞAHİN. 12) On Dokuz Mayıs Üniversitesi, GÖZDE KAHYA. 13) Osmangazi Üniversitesi, MESUT AYDIN. 14) Pamukkale Üniversitesi, MURAT KARABULUT. 15) Sakarya Üniversitesi, ABDULLAH YALNIZ. 16) Selçuk Üniversitesi, BÜŞRA SARI. 17) Uludağ Üniversitesi, MURAT YALÇIN. 18) Yeditepe Üniversitesi, MERVE ERDEM.

 

Abdullah Yalnız yeni sayının doğuşunu helecanla bildirdi

GYY'nin notu: Ağlamanın bir davranış olmadığı his ve fikri ile bu habere şerhini koydu.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2011, 14:39
YORUM EKLE

banner19

banner13