Paris'te Nuri Pakdil Sempozyumu

Nuri Pakdil, 16 Mart Cuma günü Paris Uluslararası Kitap Fuarı’nda düzenlenen bir sempozyumla gündeme gelecek.

Paris'te Nuri Pakdil Sempozyumu

Düşünce ve edebiyatımızın özgün yazarı Nuri Pakdil, Paris Uluslararası Kitap Fuarı’nda düzenlenen bir sempozyumla gündeme gelecek.

İlk üçü; Kahramanmaraş, Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Edebiyat Eylemi ve Nuri Pakdil Sempozyumu’nun dördüncüsü, 16 Mart 2012 tarihinde Paris’te, Salon du Livre’de, HECE dergisinin düzenlediği programla yapılacak. Nuri Pakdil’in Batı Notları adlı eseri de Fransızca olarak yayımlanacak.

Daha çok Nuri Pakdil ve Edebiyat dergisi çevresinde bulunmuş geniş bir yazar ve araştırmacının konuşmacı olarak katılacağı bu sempozyumda Edebiyat dergisi ve Nuri Pakdil’in düşüncesi, dünya, insan ve toplum algısı geniş bir perspektiften irdelenecek.

Nuri Pakdil’i ve onun Edebiyat eylemini sanat, edebiyat yoluyla geliştirmeye çalıştığı medeniyet eksenli düşünceyi anlamak, geçmişten geleceğe Türkiye’nin tarihsel misyonunu anlamak ve bu misyonun hayata geçirilmesine katkıda bulunmak demek olacaktır. Bu bağlamda edebiyatı aynı zamanda bir düşünce eylemi olarak gören Nuri Pakdil’in sanat, edebiyat, siyaset, Doğu, Batı, dergi, yazı... vb. konulardaki düşüncelerini anlamaya ve yorumlamaya çalışmak amacıyla yapılacak ‘Edebiyat Eylemi ve Nuri Pakdil’ konulu sempozyum, dünyanın bugünkü gündemine de önemli katkılar sunacaktır.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2012, 21:18
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13