Para ve altının fıkhî yönü konuşulacak

Yaşadığımız çağın vazgeçilmezlerinden olan ticaret ve para ilişkileri 27 Nisan 2012 Cuma günü Konya’da masaya yatırılacak.

Para ve altının fıkhî yönü konuşulacak

Dünya ve içindekiler tarihin her döneminde çekiciliğini korumuştur. Birçok savaş ve kişisel veya toplumsal sorunlarında kaynağında bu ilişkiler yer almıştır. Ama dünyevileşmenin tavan yaptığı bir dönemde bu ilişki ve ihtiyaçlar daha da artmıştır.

Kimi yeni soru ve sorunlar kafaları değil, hayatı ve lokmaları karıştırmış, haram- helal noktasında karışan lokmalar, beraberinde çözümü zor birçok problemi getirmiştir.

İşte bu sorunların hissedildiği bir ortamda ve “sorunun bir sorun olarak varlığını kabul eden bir ilim heyeti” tarafından organize edilecek olan ciddi bir toplantının hazırlıkları son aşamaya gelmiş durumdadır. Konya bu hafta sonu önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Yaşadığımız çağın vazgeçilmezlerinden olan ticaret ve para ilişkilerinin masaya yatırılacağı ilmi toplantı 27 Nisan 2012 Cuma günü saat 09.00'da Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayacak.

Ev sahibi sıfatıyla; Prof. Dr. Halit ÇALIŞ (Organizatör), Prof. Dr. Ali ÖZEK (İSAV Mütevelli Heyet Başkanı), Prof. Dr. Ahmet Saim ARITAN (Necmettin Erbakan Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanı) ve Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER (Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü) konuşmalarıyla meram belediyesi Konevi kültür merkezinde başlayacak.

  1. 1. Tebliğ olarak; İktisat Bilimi Açısından Para ve Faiz
  2. 2. Tebliğ olarak; Fıkıh Doktrininde Para ve Faiz
  3. 3. Tebliğ olarak; Modern Faizsiz Finansman Araçlarından GES ve Teverrukun Fıkhî Tahlili
  4. 4. Tebliğ olarak; İslâm Hukukunda Akid Teorisi Bağlamında Çağdaş Finansman Enstrümanlarından Murabaha Uygulamaları

5. Tebliğ olarak; Katılım Bankacılığı Uygulamalarında Alacak-Borç İlişkileri ve Buna Bağlı Fıkhî Sorunlar

6. Tebliğ olarak; İslâmî Kurallara Uygun Finansal Sistem Bağlamında Bir Finansman Aracı Olarak Sukûk Uygulamaları

  1. Tebliğ olarak; Kredi Kartı İşlemlerinin Fıkhî Tahlili
  2. Tebliğ olarak; Altın-Para-Faiz İlişkisi ve Altının Vadeli Satışı
  3. Fıkhî Açıdan Altın Yatırım Fonu

Toplamda 47 bilim adamı ve işin içinde yer alan saha elemanın katılacağı bilimsel toplantı 2 gün sürecek.

Hadisi şeriflerdeki ifadesiyle “ciddi bir sınav alanı” olan para ilişkileri bu günün dünyasında turnusol kâğıdı gibi, önemli bir ayırıcı haline gelmiştir. Özellikle yasaklama ifadesindeki “Allah ve resulüne karşı harbe hazır olun.” Tehdidi nedeniyle “faiz” ciddi bir öneme sahiptir.

Ne var ki faizin temelde haram olduğunu kabul eden Müslümanlar, nelerin faiz olduğu konusuna gelince ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Bu nedenle, yapılacak olan bu toplantının klasik fıkıhta “İCMA” adı verilen birlikteliği sağlayamasa da, bir dizi ortak hareket noktalarını bulması açısından önemli görülmektedir.

Müslüman kesimin haram-helal noktasındaki ciddi sıkıntılarına çözüm üreteceğini ümit ettiğimiz bu toplantı 27- 28 Nisan tarihlerinde Konya da icra edilecek. İlgilenenler bizzat katılabilir ve “müzakerelerinde yapılacağı” bu toplantıdan sorunlarına cevap bularak çıkmış olurlar.

Programın için: http://www.kso.org.tr/duyurures/detayli-bilgi-ve-program-.pdf

 

Haşim Akın haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 11:57
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13