Padişahın yasama yetkisinin sınırı neydi?

6 Ekim’de Prof. Dr. Engin Deniz Akarlı, Osmanlı padişahlarının yasama yetkisinin tâbi olduğu sınırları ve mantığını örnekler vererek irdeleyecek.

Padişahın yasama yetkisinin sınırı neydi?

İlmi Etüdler Derneği, (İLEM) Engin Deniz Akarlı’nın vereceği ‘Osmanlı Hukuk Düzeni içinde Padişahın Yasama Yetkisi’ başlıklı konferansla 2012-2013 eğitim sezonunu açıyor.

Osmanlı, dünyanın en önemli medeniyetlerine beşiklik etmiş Anadolu, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika gibi farklı coğrafyalarda uzun yıllar hüküm sürmüş; bugün hukukî, askerî ve adlî başarısı sebebiyle birçok araştırmacının ilgi odağı olmuştur. Bu araştırmaların merkezi unsurunu Osmanlı’nın yönetim biçimi ve sistemi olarak tayin etmek mümkündür. Bu bağlamda bilinmelidir ki, Osmanlı yönetim sistemi içerisinde padişahın yasama yetkisi, kuruluş döneminden dağılışına kadar hiçbir dönemde sınırsız olmamış ve Osmanlı hukukunda padişahın yetkileri ve bu yetkileri kullanış biçimleri başlangıcından itibaren fıkıh birikimi üzerine kurulmuştur. Bu konferans ile başlangıcından dağılma dönemine kadar ve özellikle de 19.yy Osmanlı hukuk düzeni içinde yaşanan değişimlere de değinilecek.

Prof. Dr. Engin Deniz Akarlı konferansta, Osmanlı padişahlarının yasama yetkisinin tâbi olduğu sınırları ve mantığını örnekler vererek irdeleyecek. İlmî mirasımız ve tecrübemizin, bugünün anlamlandırılması ve geleceğin inşasındaki ehemmiyetinin farkında olan İLEM, 2012-2013 Eğitim Döneminin (11. Dönem) açılışını, yapacağı bu konferansla, tarihsel olarak en yakın tecrübeyi ve köklü bir devlet geleneğini temsil eden Osmanlı’nın yönetim yapısını ve anlayışını gündemleştirecek. Konferans 6 Ekim 2012 Cumartesi saat 16.00’da Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek.

 

Meryem Uçar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2012, 22:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13