banner17

Öz'ü yükselterek söz'ü yükseltebiliriz

Emrah Ayhan, 'Kelime Ağacı' söyleşilerinin ilkinde 'söz'e dair konuştu.

Öz'ü yükselterek söz'ü yükseltebiliriz

Bir zamanlar okurlarının kafa konforunu bozmaya cehdetmiş, sayıları elden ele dolaşan ve  yeraltı edebiyatının önemli fanzinlerinden olan "aykırı edebiyat"ı bilmeyenimiz yoktur. İşte bu ekolleşmiş fanzinin öne çıkan kalemlerinden Emrah Ayhan, "Kelime Ağacı" adlı bir söyleşi dizisi düzenlemeye başladı.

Bu söyleşiler Emrah Ayhan'ın bir anlamda yeraltından çıkışı anlamına geliyor. Emrah Ayhan, "Söz, akıldan ve gönülden dışa bir yoldur. Ancak söz ve akıl sınırlar, gönül sınırsızdır. Söz, özden beslenir. Sözün bittiği yerde insan da biter. Sesimizi değil sözümüzü yükseltmeliyiz, ki sözü yükseltmek ancak özü yükseltmek ile olur. Öz, yükseldikçe gürleşir, özgürlük budur ve söz, ayetle buluştukça değerlenir." diyerek, "aykırı edebiyat" ruhunu yine kelimeleri kullanarak konuşmalarına taşımış gibi görünüyor.

Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde 10 Şubat'tan itibaren her Çarşamba saat 16:00'da söyleşilerine devam edecek olan Emrah Ayhan, her hafta bir söz grubu belirliyor ve kökeninden günümüz kullanımına kadar bu kelimeleri dinleyicisiyle birlikte irdeliyor.  İlk söyleşideki Kelime Ağacı'nın dallarında, “söz” ve günlük kullanımlarımızda adeta onun yerine geçmiş olan “kelam", "kelime", "laf", "lakırdı" ve "argo" vardı. Bu kelimeleri, “susmak", "sükut etmek", "konuşmak" ve "dinlemek” kelimeleri ile de destekledi. Dinleyicilerin de aktif olarak konuya katıldığı söyleşinin bir yerinde Emrah Ayhan, amacını şöyle ortaya koydu: “Bizler kelimelerle düşünürüz, kelimelerimizi kaybettikçe düşüncemiz de kısırlaşır, duruşumuz bozulur ve en nihayetinde devriliriz. Duruşumuzu birlikte kavileştirmek için buradayız."

 

Gülsüm Özkaya haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2016, 10:13
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrah Ayhan
Emrah Ayhan - 3 yıl Önce

Teşekkürler Gülsüm Hanım. Kalemine sağlık.

Melike
Melike - 3 yıl Önce

Başlangıç için oldukça sıcaktı. Kelimelerimizin köklerine inmeyi, ruhlarına dokunmayı öğrenmenin yanısıra kitap ve film okumalarına başlanacak olması heyecanlandırıcı... Son olarak söyleşimizden bir not da benden olsun: "söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı!" -Yunuz Emre

Şeyda Düzgören
Şeyda Düzgören - 3 yıl Önce

"Söz, akıldan ve gönülden dışa bir yoldur."Ilk söyleşinin güzelliği sıradaki söyleşilere de tesir edecek muhakkak. Daim olsun. :)

Ayça Sevdanur
Ayça Sevdanur - 3 yıl Önce

Eyüp Anadolu lisesinde de kitap, film gibi okuma etkinlikleri için çaba harcayan kıymetli hocamız, şimdi de Kelime Ağacı ile eğer kelimeler ruhumuza nüfus edicekse,biz de kelimelerin ruhuna nüfus etmeliyiz diyor.

banner19

banner13

banner20