Özbekistan kan ağlıyor

İngiltere'nin eski Özbekistan Büyükelçisi Craig Murray'ın hatıraları "Semerkant'ta Ölüm" adıyla Mana Yayınlarından çıktı.

Özbekistan kan ağlıyor
23287
Craig Murray

Eski İngiliz Büyükelçisi Craig Murray’ın kaleme almış olduğu çarpıcı bilgiler ihtiva eden kitap, Mana Yayınları’ndan çıktı.

"Terörle savaş" adı altında Orta Asya'da yaşatılan korkunç vahşet eski bir büyükelçinin hatıralarını kitaplaştırmasıyla gözler önüne serildi. 

İngiltere'nin eski Özbekistan Büyükelçisi Craig Murray'ın roman dilinde yazdığı hatıraları "Semerkant'ta Ölüm" adıyla Mana Yayınları tarafından yayınlandı. Terörizmle savaş, Büyük Ortadoğu, Amerikan üsleri, Kerimov diktatoryası, uyuşturucu, pamuk, altın ve petrol hırsızlığı ekseninde Orta Asya'da dönen oyunları roman üslubuyla gözler önüne seren kitabın alt başlığı ise "Bir İngiliz Büyükelçisinin Terörizme Karşı Savaşa Tartışmalar Yaratan Meydan Okuyuşu" spotuyla verilmiş.

2002 ila 2004 yılları arasında Taşkent'te yaptığı büyükelçilik görevini konu edinen Murray, "Çoğunlukla hatırladıklarıma dayansa da bu hikâyede elimden geldiğince gerçekleri olduğu gibi anlatmaya çalıştım. Artık ne kandırmacalara duyduğum öfkemi ne de işkenceyi haklı çıkarmak için meslektaşlarımın ona başvurdukları bir kurumda çalışmaktan duyduğum utancı saklamaya çalışacağım." diyor.

23288Özbekistan'da Amerika'nın desteklediği İslam Kerimov rejiminin korkunç insan hakları suiistimallerini açığa çıkardıktan sonra Ekim 2004'te görevinden uzaklaştırılan Craig Murray, "teröre karşı savaş"ın kirli çamaşırlarını bu kitapla gün yüzüne çıkarıyor. Murray ile ilgili olarak dış basında şu ifadeler yer alıyor:

"Craig, Özbekistan'a vardığında viski ve kadın tutkusu olan parlak bir kariyere sahip genç bir elçiydi. Ancak muhalif mahkûmların kaynar sularda yakılarak öldürüldüklerini ve masum insanların devletin ajanları tarafından tecavüz edilip öldürüldüğüne dair açıklamaları duyduktan sonra, sözde 'demokratikleşmekte olan' ülkelerdeki hem kendi hem de ülkesinin rolünü sorgulamaya başlamıştır. Şok edici bilgilerle kamuoyunun önüne çıkmaya karar verince Washington ve Downing Street 10 onun gitmesine karar verdi. Ancak Özbekistan yüksek bir kariyere sahip diplomatı değiştirmişti ve artık sessiz kalamazdı."

Murray'ın kitabı fakir bir halkın yalancı bir ulusalcılıkla nasıl kandırıldığını ve nasıl bir zillete maruz bırakıldığını tüm ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor. "Batı diktatörleri desteklemez, demokratik yönetimleri her halükarda savunur!"  şeklindeki iddianın ne kadar kof ve yalan olduğunu ortaya koyuyor.

Kitapla ilgili olarak Harold Pinter, "Korkusuz bir adamdan korkusuz bir kitap. Craig Murray, 'yetkililer'in hoşuna gitsin ya da gitmesin gerçeği söylüyor. Kendine saygısı olan namuslu bir adamın önünde şapka çıkarıyorum." derken John Sweeney "Bir adamın Terörizme Karşı Savaşla savaşının güzel bir şekilde yazılmış ilginç bir anlatısı… Fevkalade okumaya değer." yorumunda bulunuyor.

495 sayfa olan kitabın sonuna yerleştirilen fotoğraflar arasında Murray ile geçtiğimiz yıl Afganistan'daki uçak kazasında Hakk'a uğurladığımız Bahattin Yıldız'ı aynı karede gösteren bir fotoğrafa da yer verilmiş.

 

Latif Kınataş haber verdi

Yayın Tarihi: 11 Ocak 2011 Salı 12:04 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2011, 12:04
banner25
YORUM EKLE

banner26