Özbekistan diktatörlükten kurtulur mu?

Özbekistan’da yaşanan katliam ve insan hakları ihlalleri “Uluslararası Özgür Özbekistan Konferansı” ile 23 Nisan Pazartesi günü gündeme getirilecek.

Özbekistan diktatörlükten kurtulur mu?

Şehid Bayram Ali Hocaefendi bir sohbetinde diyordu ki, “İnsan orada yapılan zulümleri duyunca, toprağın altı toprağın üstünden daha hayırlı hale geldi diyesi geliyor!”

Orası, Batı Türkistan cumhuriyetlerinden Özbekistan... 1989'dan beri Sovyetler'in atadığı İsaac (İshak) Kerimov tarafından yönetilen, kutlu İslâm şehirleri Buhara, Semerkand'in ülkesi: Özbekistan...

Türkistan evliyalarının, hars hayatının en canlı ve üretken olduğu topraklar idi bir zamanlar... Bir zamanlar... Sonra Mehmed Akif'in dediği bir zaman geldi. “O Buhara, o muazzam toprak, zilletin koynunda uyuyor müstağrak: yüzlerce İbn-i Sinâ'nın yetiştiği bu toprak” şimdi ne halde? İstiklal kazandıkları iddiasının üzerinden 20 sene geçen Batı Türkistan Cumhuriyetleri'nde şimdi durum nedir?

Özbekistan'dan devam edelim... Geçenlerde Tam İlmihal'i okurken, zillete gark olmuşluğumuzun en acı manzarasını gördüm. Kahr!... İtikaden bağlısı bulunduğumuz Maturidîliğin kurucusu İmam-ı Maturidî (rh.a ) Hazretlerinin türbesi Semerkand'da Yahudilerce satın alınmış ve onlarca yıl, 1996 yılına kadar “eğlence kulübü” olarak kullanılmış! Taa ki bir Türk şirketi tarafından satın alınıp, kurtarılana kadar. Türkiye'de, âlem-i İslâm'da kaç kişi bundan haberdardır?

Bu gibi İslâm'a, mukaddesata saldırılar Özbekistan'da hala devam etmektedir. Ve yenileri eklenmektedir. İşte Arab Halk İhtilallerinden sonra artırılanlardan bazıları: Başörtüsü, tesettür giyimlerinin pazarlarda satılması yasaklandı! Cuma Namazına giden erkek ve başörtüsü giyen hanım öğrencilerin ailelerine para ve şahıslara hapis cezası uygulanıyor. Kerimov'un şebbihaları olan mafyalar halkın elindeki paraları çalıyor. İslâm'ın ve Türklüğün kaynağı olarak görülen Türkiye'den gelen işadamlarına ait yüzlerce fabrika ve mağazaya el konuluyor. En son olarak bir İngiliz kanalının ülkedeki mağdurlar ve insan hakları kurumlarına dayanarak yaptığı bir araştırma da gösterdi ki yüz binlerce kadın zorla, kendileri farkında olmadan kısırlaştırıldı! Ve daha nicesi... Türkiye'de maalesef bu son “kısırlaştırma” vak'ası -ki soykırımvârî bir katliâmdır- hiç gündeme gelmedi!

İşte bu gibi katliam ve insan hakları ihlalleri “Uluslararası Özgür Özbekistan Konferansı” başlığı ile İstanbul-Fatih Ali Emirî Kültür Merkezi'nde gündeme getirilecek. 23 Nisan Pazartesi günü saat 09.30’da başlayacak konferansın hatipleri arasında “Bilge Şair” olarak anılan mütefekkir, Özbekistan Halk Hareketi ve Erk Partisi Genel Başkanı Muhammed Salih, eski İngiltere Özbekistan Büyükelçisi ve “Semerkand'da Ölüm” kitabının yazarı Craig Murray, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan, İHH, İMKANDER, Mazlumder, Özgürder genel başkanları da yer alacak.

İşin gariplikleri şunlar ki milliyetçi cenahtan hiç kimse yok. Örneğin Alperen Ocakları... Ve konferansa çağrılan hiçbir İslâmcı kurum da konferansın duyurusunu yapmadı. Bu Türkistan davası konusundaki ciddiyetsizliğin örneği...

Üstad Necip Fazıl'ın deyimiyle “bir zamanlar üzerinden geçen rüzgârın dahi kokusundan sarhoş olduğu” bu iklimin, bu toprakların daha çok sahip çıkılmaya, desteklenmeye ihtiyacı var!

Geçelim şucuyu bucuyu insanlık keyfiyetinin sahibi herkes davetlidir!

 

Abdurrahman Hacımelek haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2012, 23:59
YORUM EKLE

banner19

banner13