Osmanlı'nın mimarisi misafire uygundu

Yavuz Bahadıroğlu Kasım ayı seminerinde “Osmanlı’da Mahalle Kültürü ve Komşuluk İlişkileri” konusunu anlattı.

Osmanlı'nın mimarisi misafire uygundu

Tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun Tarih Okumaları seminer dizisi Zeytinburnu Kültür ve Sanat  Merkezi’nde devam ediyor. Kasım ayı seminerinde “Osmanlı’da Mahalle Kültürü ve Komşuluk İlişkileri” konusunu anlatan Bahadıroğlu; Osmanlı mimarisinin mahalle kültürüne, komşuluk ve misafirlik ilişkilerine verdiği önemi anlattı ve günümüz komşuluk ilişkilerini değerlendirdi.

Zeytinburnu’nda her ay okuyucularıyla buluşan Yavuz Bahadıroğlu; kendisini ilgiyle dinleyen dinleyicilerine “Müslüman olan bir Alman arkadaşıma hayatında ne değiştiğini sormuştum. Bana eskiden annem gelmeden önce haber verirdi, ben ona otel ayırtırdım, şimdi annemi evimde misafir ediyorum cevabını vermişti. Şimdi bizler maalesef evlerimizde büyüklerimizi misafir etmiyoruz. Osmanlı’nın yatay mimarisi insana göre tanzim edilmişti. Şimdinin dikey mimarisi misafirsizliğe doğru tanzim edilmiş durumda.”  diyerek mimarinin insan ilişkilerindeki önemine değindi.

Günümüzde mahalle kültürünün kaybolduğunu söyleyen Bahadıroğlu, sitelere misafir olarak gitmenin zorluğunu şu sözleriyle eleştirdi:

“Evlerin girişinde artık özel güvenlik birimleri var. Gelen arkadaşlarımızdan kimlik soruyorlar, kime geldiyse onu arıyorlar, misafir geldi kabul ediyor musunuz diye de soruyorlar. Sonra onun kimliğine el koyuyorlar. Misafir buna neden katlansın? Evlerimiz misafir ağırlamaya açık değil.”

 

Cansu Çınar haber verdi

Yayın Tarihi: 22 Kasım 2013 Cuma 21:40 Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2013, 21:40
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26