Osmanlı'da kitap kültürü konuşulacak

14 Aralık’ta gerçekleşecek "Osmanlı'da Kitap Kültürü" paneli ile İslam medeniyetinde kitap algısı zengin bir çerçevede tartışılacak.

Osmanlı'da kitap kültürü konuşulacak

Akademide, Osmanlıları anlamaya yönelik birçok çalışma yapılmaktadır. Bu minvalde, İlmi Etüdler Derneği (İLEM), bir süredir gerçekleştirdiği Osmanlı'da Kitap Kültürü çalışmalarına bir yenisini ekliyor. "Osmanlı'da Kitap Kültürü" paneli ile İslam medeniyetinde kitap algısı zengin bir çerçevede tartışmaya açılacak.

Panelde, İLEM bünyesinde "Osmanlı'da Kitap Kültürü" projesini yürüten Yrd. Doç. Dr. Berat Açıl, koleksiyonuna bugün Süleymaniye Kütüphanesinden ulaşabildiğimiz, bir Osmanlı âlimi olan Cârullah Efendi'nin kütüphanesinin oluşumunu ve medrese kütüphanelerinin nasıl teşekkül ettiğini inceleyecek. İslam medeniyetinde yazının, kağıt ve kağıdı aşan kullanımlarının Irvin Cemil Schick tarafından ele alınacağı panelde, Osmanlı coğrafyasında tasavvuf ehlinin matbaa öncesi ve sonrası kitapla kurduğu ilişkileri Muharrem Varol anlatacak. Kütüphanelerin oluşumu, yazının kullanımları ve matbaanın bu coğrafyada yaygınlaşmasının temelinde yer alan kağıt, kalem, mürekkep gibi yazının somut kültür malzemeleri ise sahanın uzmanı Uğur Derman değerlendirecek.

"Osmanlı'da Kitap Kültürü" paneli ile kitap, maddi kaynaklarından başlayarak, siyasi, dini, iktisadî ve zihnî  boyutta geniş bir çerçevede konuşulacak. Kitap özelinde, İslam medeniyet algısına önemli bir katkı sağlayacak olan panel, 14 Aralık 2013 Cumartesi günü Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde 17.00'de başlayacak.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2013, 23:49
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26