Osmanlıca öğreten takvim

İstiklâl Takvimin 1435 senesine ait nüshası yeni resimleri, yeni dersleri, yeni temrinleri ve yepyeni şekliyle neşrolundu.

Osmanlıca öğreten takvim

İstiklâl Takvimin 1435 senesine ait nüshası yeni resimleri, yeni dersleri, yeni temrinleri ve yepyeni şekliyle neşrolundu.

Takvimin yaprakları her güne bir ders gelecek şekilde hazırlandı. “Elif” harfinden başlayarak önce harfler sonra kelimeler ile Türkçe okumanın ve yazmanın dilbilgisini pratik bir şekilde 354 gün boyunca göstermektedir. Okunmayı sökmeyi kolaylaştırmak için harflerin verildiği ilk derslerdeki kelimeler resimlendirildi. Resmedilen kelimelerde, derse konu olan harfin başta, ortada ve sonda okunuşları esas alındı. Sayılar, Esma-ül Hüsna, şehir isimleri, İstiklâl Marşı gibi birçok kelime ve cümlenin nasıl okunduğu ve yazıldığı da ilerleyen derslerde gösterilmekte.

Okumanın öğrenilmesi gibi yazı yazmanında öğrenilmesi amaçlandığı için dersler hem düz yazı harfleri hem de el yazısı hattı olan "rika" harfleri ile yazıldı. Bu sene okuma temrinleri metinler, şiirler, hikayeler ve şarkılardan oluşmakta.

Takvim, hicri takvim olması sebebiyle Muharrem Ayı ile başlıyor. Her takvim yaprağında ay ve gün isimleri ile eskimez yazı ile kaçınıcı günde olunduğu yazılı. Böylece hem hicri ayların öğrenilmesi hem de sayılara aşina olunması hem de gün isimlerinin nasıl yazıldığının bilinmesine imkan sağlandı. Namaz vakitleri ise ezani vakte göre yazıldı. Ezani vakitler mahalli olup, her gün akşam namazının 12.00 olması esasına göre işler. Her gün akşam ezanında saatlerin 12.00'ye ayarlanması ile takvimdeki saatlere göre namaz kılınabilinmekte. İlaveten her güne ait gün uzaması veya kısalması da gösterildi. Her takvim yaprağında o gün vukû bulmuş bir hadise veya bir hadis-î Şerif de bulunmakta. Ayrıca her güne ait ayın halleri de verildi. Eskimez yazı okumayı bilenler için yazmayı, okumayı da bilmeyenler için hem okumaya hem de yazmaya başlamalarına "İstiklâl Takvimi" yardımcı olacak.

İstiklâl Takvimi İstiklâl Marşı Derneği tarafından hazılandı.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 11:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13