Osmanlı sosyal hayatına 70 karelik zoom

Osmanlı’nın sosyo-kültürel hayatına ışık tutan 70 kare “Osmanlı’dan Tarihe Not Düşen Kareler” isimli albüm eserde toplandı.

Osmanlı sosyal hayatına 70 karelik zoom

Osmanlı’nın sosyo-kültürel hayatına ışık tutan binlerce fotoğraftan seçilen 70 kare “Osmanlı’dan Tarihe Not Düşen Kareler” isimli albüm eserde toplandı. Eser, tarihi bilgiyle yoğurulmasının yanında fotoğrafların sosyal analizlerinin yapılmış olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

Çamlıca Basım Yayın Sarayburnu Kitaplığı’ndan çıkan eser, Tarihçi - Yazar Soner Demirsoy tarafından titiz bir araştırma neticesinde hazırlandı.

Binlerce fotoğraf arasından seçildi

Tarihçi - Yazar Soner Demirsoy 100 yılı aşkın bir süre önce çekilmiş binlerce fotoğraf karesini tek tek inceleyerek aralarından 70 kareyi seçti. Osmanlı’nın son demlerindeki şehirlerin yüzüne, sosyo-kültürel tarihine ayna tutan bu fotoğrafların taşıdığı manayı, hem fotoğrafçı gözüyle hem de tarihçi kimliği ile yorumladı. Bunun neticesinde aynı gök kubbenin altında yaşadığımız bu coğrafyada bizden önceki insanlar ne yer, ne içer, nasıl giyinir, hayatını nasıl devam ettirirlerdi? Mimari bakımdan Osmanlı coğrafyası nasıldı, gibi daha pek çok soruya bu kitapta cevap buluyor.

“Osmanlı’dan Tarihe Not Düşen Kareler” adıyla yayınlanan eser bugün ve gelecekteki nesiller için çok önemli bir kaynak niteliği taşıyor.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2013, 00:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13