Osmanlı Sebil Geleneği Vefa'da Yaşatılacak

Vefa'da bulunan Ekmekçizade Medresesi ile Sıbyan Mektebi'nin sebilinden, Osmanlı geleneklerine uygun olarak Cuma günleri ücretsiz şerbet dağıtılacak.

Osmanlı Sebil Geleneği Vefa'da Yaşatılacak

Osmanlı döneminde halka ücretsiz içecek ikramının yapıldığı sebil kültürü, İlim Yayma Vakfı tarafından aslına uygun olarak tekrar başlatıldı. İlim Yayma Vakfı, Vefa'da bulunan, 1600'lü yıllarda Osmanlı Sultanı I. Ahmed'in Defterdarı Ekmekçizade Ahmed Paşa'nın yaptırdığı Ekmekçizade Medresesi'nin ve 1774 yılında Reisülküttab Recai Mehmet Efendi tarafından yaptırılan Sıbyan Mektebi'nin sebilinden, Osmanlı geleneklerine uygun olarak Cuma günleri ücretsiz şerbet dağıtımı yapacak.

İki sebilin de açılışı bugün dualarla yapılırken, açılışa Kur'an kursu talebeleri ve vatandaşlar katıldı, Anadolu Ajansına konuşan İlim Yayma Vakfı Vefa İbnül Emin Mahmud Kemal İnal Yurdu Müdürü tarihçi Zafer Bilgi, Osmanlı geleneklerine uygun olarak iki sebilin de hizmet vermeye başlamasından dolayı memnun olduklarını söyledi.

Bilgi, Osmanlı döneminde bu sebillerden halkın ücretsiz yararlandığını ifade ederek, daha çok kandil günlerinde veya Cuma günleri mevsimine göre soğuk veya sıcak gül, bal veya Osmanlı şerbeti ikramı yapıldığını anlattı.

“Sebil kültürü dünyanın hiçbir yerinde yok”

Abı Hayat Su Medeniyetleri Müzesi Kurucusu ve Koordinatörü Ercan Topçu da sebillerin hayır için, herhangi bir ücret beklenmeksizin ikram yapılmak adına inşa edilmiş mimari yapılar olduğunu kaydetti. Sebillerin, özellikle külliye gibi yapılarda, geniş caddelerde herhangi bir maddi menfaat beklenmeksizin hizmet verdiğini dile getirerek, insanları suyla buluşturmanın sevapların en büyüğü olduğunu kaydetti.

Osmanlı'da denizcilerin de sebil inşa ettirdiklerini dile getiren Topçu, "Bu sebil kültürü dünyanın hiçbir yerinde de yok. Nasıl ki Türk-İslam su medeniyeti çok önemli bir medeniyet ama dünyanın hiçbir yerinde de insanlara ben ücretsiz su vereceğim, özel vakıf kuracağım, mekanlar hazırlayacağım. Böyle bir şey yok. Dolayısıyla bunlar aslında bizim zenginliğimiz. Bunları maalesef ki unutmuşuz. İnşallah İstanbul'un farklı yerlerindeki bizim vakıf eserlerimizi, sebillerimizi, Vakıflar Müdürlüğü’nün de öncülüğünde en azıdan kandillerde aslına uygun olarak hizmet etmesine yönelik bir çaba içinde olunabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 15:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26