Osmanlı roman ve hikâyesi atölyesi başlıyor

Bilim ve Sanat Vakfı Osmanlı Roman ve Hikâyesi Atölyesi başlatıyor. Son katılım 20 Şubat.

Osmanlı roman ve hikâyesi atölyesi başlıyor

19. yüzyılda Osmanlı sınırları içerisinde üretilen Türkçe roman ve hikâyeleri bugünün bağlamında yeniden anlamlandırmak için gerekli olan entelektüel pratikler ve zanaat becerileri üzerine birlikte düşünmeyi amaçlamaktadır. Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi tarafından Fatih Altuğ’un koordinatörlüğünde yürütülecek atölyenin ilk aşamasında, Osmanlı roman ve hikâyesinin klasikleşmiş ya da nispeten bilinen örneklerinin nasıl değerlendirildiğine ve bu değerlendirmelerin ötesinde metinlerin potansiyellerine nasıl yaklaşılabileceğine dair bir tartışma yapılacaktır. Her hafta belirli bir edebi metin ve onun potansiyeli için anlamlı bir teorik metin birlikte okunacak ve her iki metnin etkileşimiyle tartışma gerçekleştirilecektir. İmparatorluk söylemi, toplumsal cinsiyet, histeri, sinir krizleri, zihin temsilleri, tabiat telakkileri, dindarlık söylemleri ve kültürel çoğulculuk tartışmaların yoğunlaşacağı belli başlı odak noktaları olacaktır.

1 Mart 2014’te başlayacak ve iki saatlik on beş dersten oluşan ilk aşamayı takiben teorik tartışmayı zanaatla destekleme aşamasına geçilecektir.

Atölyeye katılmak isteyenlerin 20 Şubat 2014 tarihine kadar başvuru yapması gerekmektedir. Başvurusu kabul edilenler  e-posta ile bilgilendirilecektir.

Detaylı bilgi için: http://bisav.org.tr/sabit.aspx?contentid=107

Adres: Hacı Kadın Mah. Vefa Cad. No: 35, 34134 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 21:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13