Osman Turan yâd edildi

Babıali Enderun Sohbetleri’nde vefatının 40. yıldönümünde Sadi S. Kucur'un katılımıyla mütefekkir tarihçi Prof. Dr. Osman Turan yâd edildi.

Osman Turan yâd edildi

Babıali Enderun Sohbetleri’nde 18 Ocak Perşembe günü vefatının 40. yıldönümünde mütefekkir tarihçi Prof. Dr. Osman Turan yâd edildi. Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Sadi S. Kucur, Osman Turan’ın hayatını, eserlerini, fikirlerini ve ideallerini anlattı.  

Büyük ilgi gören toplantıda Sadi Kucur, sözlerine şöyle başladı: “Rahmetli Fethi Gemuhluoğlu’nun usulüne uygun olarak ‘önce selam sonra kelam’ diyorum. Allah’ın selamı üzerinize olsun. Merhum Hocamıza rahmet diliyorum. Ruhu şad olsun. Osman Turan ilk etapta Selçuklu tarihçisi olarak bilinir. Selçuklu Tarihini inşa eden bir tarihçidir. Aynı zamanda bir fikir adamı, mücadeleci ve idealisttir.”

Kucur, konuşmasına Osman Turan’ın hayat hikâyesini anlatarak devam etti: “Sınıf arkadaşlarının lise yıllarında ‘Ayaklı Kütüphane’ olarak çağırdıkları Osman Turan, Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin ilk öğrencilerinden olup, büyük tarihçimiz Fuat Köprülü’nün de en gözde talebesidir. ‘12 Hayvanlı Türk Takvimi’ çalışması ile doktora kazanmış olup, Türkiye’nin tarih alanında yapılan ilk doktorasıdır. Merhum Tarihçi Halil İnalcık ile aynı gün doçent olan Turan’ın çalışmaları, Batı dünyasında da kabul görmüş, makale ve çalışmaları yurt dışında da yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştür. O mensup olduğu millete karşı üzerine düşeni yapmış, sadece ilmî meselerle yetinmemiş, toplumun yaşadığı manevi buhranlara da temas etmiş ve çözüm yolları göstermiştir. Ülkemizin yaşadığı sıkıntıları halledebilmek amacıyla siyasete bile girmiştir.”

Sadi Kucur, tarihe bir bütün olarak bakan Osman Turan’ın Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi adlı eseri üzerinde durarak, eserleri ve tarihçiliği hakkında da dinleyicileri etraflıca aydınlattı.

Osman Turan ailesine de düşkündü

Toplantıya, Osman Turan’la ilgili hatıralarını anlatarak renk katan tarihçimizin yeğeni Fuat Turan, amcasının hayatını, özel hayatından bazı bölümleri, renkli ve mücadeleci kişiliğini, siyasi hayatını anlattı. Osman Turan’ın ailesine düşkünlüğünden bahseden Fuat Turan, mütefekkirin kitap ve ilim aşkı üzerine anlamlı hatıralar nakletti. Osman Turan hatırasına, Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüsünde “Prof. Dr. Osman Turan Konferans Salonu” kurulduğunu hatırlatan Fuat Turan, amcasının hatırasını yaşatmak adına devam edecek çalışmalar hakkında da yeni bilgiler verdi.

Toplantıyı yöneten Mehmet Nuri Yardım da, bu yıl çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yâd edilecek olan Osman Turan hakkında ilk toplantıyı yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yardım, kısa konuşmasında şu tekliflerde bulundu: “Osman Turan gibi âbide şahsiyetler kolay yetişmiyor. Bizim bu değerlerimizi yeni nesillerle buluşturma gibi bir görevimiz var. Osman Turan adına üniversitelerimiz çeşitli panel ve sempozyumlar düzenlemeli. Tarihçiliğimize, bilhassa Selçuklu tarihçiliğine kattıkları anlatılmalı. Onun adına bir enstitü kurulmalı. Bu enstitüde hem bütün çalışmalar ı toplanmalı, hem de hakkında yazılan tezler, kaleme alınan eserler ve makaleler bir araya getirilmeli. Tarih araştırmacılarının dikkatleri Osman Turan’a çekilmeli. Adı belediyeler tarafından kültür merkezlerine, sokak ve caddelere, okullara verilmeli. İnşallah 2018, Osman Turan’ı fikirleri ve idealleriyle tam olarak anlayacağımız bir yıl olacaktır. Büyük tarihçimizin bütün eserlerini düzenli şekilde yayımlayan Ötüken Neşriyat’ın değerli yöneticilerine teşekkür ediyoruz.”

Dinleyicilerin de kısa konuşmalarıyla katkıda bulunduğu toplantı, sorulan soruların cevaplandırılması ve hatıra fotoğraf çekimi ardından sona erdi. Programın sonunda büyük ilim, fikir, dava ve ideal adamı Osman Turan’ın ruhuna fatihalar okundu.

 

Hülya Günay

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 13:47
YORUM EKLE

banner19