Orhan Pamuk'tan Uzak Dağlar ve Hatıralar

Uzak Dağlar ve Hatıralar, Orhan Pamuk'un resimli ve özel hatıra defterlerinden seçmeler olarak 22 Eylül'de raflardaki yerini aldı.

Orhan Pamuk'tan Uzak Dağlar ve Hatıralar

“Burası bana ait bir dünya. Gizli olduğu için değil, burada en özgür olduğum, bu duyguyla yazı ile resmi birleştirdiğim için.”
Orhan Pamuk

 

 

Pamuk, on dört yıldır her gün küçük not defterlerine notlar alıyor ve resimler yapıyor. Sayfalarda günlük hayatını, güncel gelişmeleri, duygularını, yazmakta olduğu romanların sorunlarını anlatıyor ve tartışıyor. Bazan roman kahramanlarıyla konuşuyor, bazan bir rüyasını ya da bir yolculuğu anlatıyor, bazan da manzara resmi ya da mutluluk hakkında fikir yürütüyor. Bir sayfadaki resme ya da yazıya üzerinden aylar hatta yıllar geçtikten sonra yeni renkler ve kelimeler de ekliyor. Böylece defter sayfaları yazılarla renklerin ve şekillerin iç içe geçtiği ve yeni mânâların araştırıldığı yoğun, zengin ve benzersiz resimli sayfalara dönüşüyor. Pamuk defterindeki binlerce sayfadan Uzak Dağlar ve Hatıralar adını verdiği bu seçkiyi düzenlerken, özel bir hatırası olan bir rüya üzerinden hayatını bütün açıklığıyla hem kelime hem de resim olarak ortaya koyuyor.

 

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Uzak Dağlar ve Hatıralar, Pamuk'un okurlarınca bilinmeyen-günce tutan ressam yanını, günlük hayatını, şaşırtıcı hayallerini ve deneyimlerini okura ulaştıracak ve dünyaca ünlü yazarı bir insan olarak tanımamıza ışık tutacak.

 

"Orhan Pamuk'un çılgınlığında deha var."

Umberto Eco

Yayın Tarihi: 28 Eylül 2022 Çarşamba 09:00
YORUM EKLE

banner19

banner36