Orhan Okay Ankara'da anıldı

Prof. Dr. Orhan Okay vefatının birinci yılında Türkiye Yazarlar Birliği’nde anıldı.

Orhan Okay Ankara'da anıldı

Türk edebiyatına önemli katkılarda bulunan “Hocaların hocası” Prof. Dr. Orhan Okay'ı vefatının birinci yılında anmak için Türkiye Yazarlar Birliği’nde program düzenlendi. 13 Ocak Cumartesi günü, TYB  Mehmet Âkif Divanında yapılan etkinliğe,  TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Prof. Dr. Turan Karataş, Prof. Dr. Nazım Hikmet Polat, Dr. Necmettin Turinay ve Yrd.Doç. Maksut Yiğitbaş konuşmacı olarak katıldılar.

TYB Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın yönettiği programın ilk konuşmacısı D. Mehmet Doğan, Nurettin Topçu'nun kurduğu ve yönettiği Hareket dergisinde yayınlanan bir şiiri dolayısıyla dergide yazı yazan veya ilgi duyan kişilerle zaman  zaman görüştüğünü söyleyerek Prof. Dr. Orhan Okay’la tanışmasını da şöyle anlattı: “Hareket dergisinde yazı yazan edebiyatçı, şair ve yazarların bir araya geldiği bir toplantıda sayın Okay’ı daha yakından tanıma fırsatım oldu. Daha sonraki yıllarda ise; Türkiye Yazarlar Birliği olarak Nurettin Topçu ile ilgili düzenlediğimiz programlara davet ettik. Her davetimizde bizi kırmadı, çok nazik ve kibar bir kişiliğe sahipti.”

Bizim rol modelimiz oldu

Prof. Dr. Mustafa İsen de yaptığı konuşmada, hoca ile uzun yıllar devam eden ilişkisini, ailecek çıktıkları tatilleri ve onun vasıflarını anlattı. İsen, “Orhan Bey benim lisanstan itibaren hocamdı. Aşağı yukarı 40 yıldan bu yana alakamız kesilmedi. Aile dostu olduk. Çok iyi bir bilim insanıydı ve muhteşem bir insandı. Biz onda, şehirli ve entelektüel kişilikle birlikte içselleştirilmiş bir dinsel hayat nasıl olur onu gördük. Bizim rol modelimiz oldu. Osmanlı'yla Cumhuriyet'in ilk dönemi arasında köprü vazifesi gören insanlardan biriydi.” dedi.

Prof. Dr. Orhan Okay'ı anlatan Prof. Dr. Turan Karataş da “Edebiyat ve kültür dünyamızın önemli ismi olan hocamızın bilimden, sanattan başka bir davası olmadı. Örnek bir hocaydı. Ilımlılık en çok ona yakışırdı. Zerafet timsaliydi. Okuyan, düşünen ve seven hocaydı. Hocamızın yaşamının her aşaması bizler için modeldir ve yetişmemizde emeği büyüktür.” diye konuştu.

Prof. Dr. Nazım Hikmet Polat da yaptığı konuşmada, “Sayın hocamızın öğrencilerinden biriyim. Aslında, bütün hocalar kıymetlidir, muhteremdir. Ama bazı hocalar vardır ki, onların hayatımızdaki yerleri çok farklıdır. Onlar sadece hoca değil, bambaşka hüviyetle karşımıza çıkarlar. İşte, Orhan Okay da, hocalığın bütün yüksek vasıflarını üstünde lâyıkınca taşıyan bir münevverdi.” dedi.

Öğrencileri ve tanıdıklarının Hoca’nın farklı yönlerini anlattıkları programın diğer bir konuşmacısı Dr. Necmettin Turinay, Okay’ın nezaretinde hazırladığı tezini ve bu süreçte aralarında geçen diyalogları anlattı. Turinay şunları söyledi: "Okay, Nurettin Topçu’nun bütün eserlerini okumuş, kavramış ve anlamış birisi. Edebiyatın yanı sıra, felsefe ve Türk Müziği ile de ilgilenirdi.  Dervişane bir yanı vardı."

Son konuşmacı Yrd. Doç. Maksut Yiğitbaş da Orhan Okay’ın İstanbul’a gelmeden önce konuları başkalarının ağzından söylediğini, İstanbul’a geldikten sonra ise kendi fikirlerini ortaya koymaya başladığını, 40-50 yıllık birikimiyle edebiyatçı kimliğini ortaya çıkardığını belirtti.


Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2018, 13:39
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13