Ordu kalesi tahrip ediliyor

Ordu’daki Kurul Kalesi’nin altı, taş ocağı tarafından oyuluyor. Kale’nin tahrip edildiğine dikkat çeken Ordu Çevre Derneği, kampanya başlattı ve taş ocağının kapatılmasını istedi.

Ordu kalesi tahrip ediliyor

Ordu Fatsa’daki siyanürlü altın işletmeciliğinden sonra kent için önemli tarihi, kültürel zenginlik alanı olan Kurul Kalesi için de kampanya başlatıldı. Birgün'de yer alan habere göre; Ordu Çevre Derneği tarafından başlatılan kampanyada, Kurul Kalesi’nin taş ocağı tarafından tahrip edildiğine dikkat çekildi. Derneğin Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Yıllardır dillendirdiğimiz, eylem ve etkinlikler yaptığımız Kurul Kalesi’ne sahip çıkma çabalarımıza rağmen kalenin altı taş ocağı tarafından oyulmaya devam ediliyor. Kaya mezarlar yok ediliyor. ÇED kararı aldıkları yer bittiğinde yenisine de izin verilerek çalışmalar sürdürülüyor. Kale’de tarihi, kültürel miraslar ortaya çıkarılırken alttan oyulmaya devam ediliyor.”

Gönül, kazı sürdürülürken yetkililerin sessizliklerinin de devam ettiğini vurguladı: “Taş ocağının kaldırılması için girişimlerimiz oldu. Ankara’da Kültür Bakanlığı’yla da görüşüldü. Dernek olarak yazılarımız oldu. Gelen inceleme heyeti ne yazık ki, alanda yeterli inceleme yapmadan, uzaktan bakıp, mağaralara bile girme gereği görmeden taş ocağının etkisinin olmadığına, Sit alanı dışında olduğuna yönelik karar verdiler. Hatta Sit alanının küçültülmesine yönelik talep kabul edildi ve alan küçültüldü. Yani taş ocağının çalışmalarına göz yumuldu. Bunun nedenini anlamış değiliz. Tarihi ve kültürel değerlerle taş ocağı yan yana olamaz. Taş ocağı kapatılmalıdır.”

Yayın Tarihi: 24 Ağustos 2019 Cumartesi 23:00
banner25
YORUM EKLE

banner26