'Onlar bedel ödediler'

İskilipli Atıf Hoca, şehadetinin 86. yıldönümünde TYB İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

'Onlar bedel ödediler'

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Uzun yıllar yakın dönem haksızlığa uğrayan insanlarla ilgili çalışmalar yapan, hazırladığı kitaplar yüzünden mahkeme ve hapislerde zorlu dönemlerden geçirilen Sadık Albayrak, “Frenk Mukallitliği ve Şapka” isimli kitabı bahane edilerek asılan ‘son devrin din mazlumları’ndan İskilipli Atıf Efendi’yi anma toplantısında dikkat çekici bilgiler verdi. Dönemin zorlu atmosferini ise Dr. Mehmet Sılay ele aldı.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Muzaffer Doğan, aziz şehidimiz İskilipli Atıf Efendi’yi anma programının bir başlangıç olduğunu, periyodik olarak bu anma toplantılarının süreceğini dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Necati Şahin, Çorum Hitit Üniversitesi Rektörü Reha Metin Alkan, şair Mehmet Atilla Maraş’ın da dinleyiciler arasında bulunduğu toplantı geniş bir katılımla gerçekleşti.

‘Yakın tarihimizle yüzleşmek zorundayız’

İskilipli Atıf Hoca’nın Türkiye Yazarlar Birliği’nin de içinde olduğu meslek gruplarından birinden yani müellif olduğunu vurgulayan oturum başkanı Mehmet Davut Göksu; ‘Onu anmak bizim için borçtan da öte. Anmak, hatırlamak ve ardından dua etmek önemlidir. İskilipli Atıf Hoca ve döneminin mazlumlarının resmi olarak da itibarlarının veriliyor olması çok önemli. İskilipli gibi Esad Erbili hazretlerinin de kabri yok. 3-4 Mart onun vefat yıldönümü. TYB İstanbul olarak onun için de anma programı düzenleyeceğiz” dedi.

İskilipli Atıf Hoca’nın Resulullah’ın kollarına koşarken yalnız olmadığını belirten Dr. Mehmet Sılay, Babaeski Müftüsü Ali Rıza Efendi ve 22 yaşında Urfa’da asılan Ankaralı Hafız Ethem’e yaşatılanları da anlattı. İskilipli Atıf Hoca’nın anıt mezarının açılışının Mart ayında gerçekleşeceği bilgisini de veren Mehmet Sılay, ‘tek parti’ döneminde işlenen zulümleri örneklendirerek bu tür haksızlıkların önüne geçmek istediklerini belirterek şunları söyledi: “Onların hayatına İslâmî hayat tarzını, kardeşçe yaşamayı teklif ettikleri için son verildi. Onlar bedel ödediler. Biz bir intikam peşinde değiliz. Ama yakın tarihimizle yüzleşmek zorundayız ki nesiller aynı belayı, aynı sıkıntıları, aynı zorbalıkları bir daha yaşamasın.”

‘Onlar dönemin mihenk taşları idiler’

Dönemin hercümercine dikkat çeken Sadık Albayrak ise yaptığı konuşmada yakın tarihin arka planında neler olduğunu anlattı. “Yiğit olmak, mert olmak ve inancını yaşamak”la özdeşleştirdiği İskilipli Atıf Hoca’nın dönemi içinde sadece kitap yazmadığını, memleket işgal altındayken büyük yararlıklar gösterdiğini dile getirdi. İskilipli Atıf’ın Çorumlu bir Türkmen olduğunu, Şeyh Said’in ise Kürt olduğunu vurgulayan Albayrak; “Demek ki bu adamların Türklükle de Kürtlükle de ilgileri yok. Said Nursi’den İbrahim Ethem’e, İskilipli Atıf’a kadar bu insanlar o zorlu dönemde bizim bin yıllık ana inancımızın temel direk taşları idiler.”

Bu zulümleri işleyenlerin 70 senedir üç sacayakları olduğunu ifade eden Sadık Albayrak, provokasyon ve tertiplerle zulüm aracı olarak kullanılan “31 Mart, Menemen ve Şeyh Said isyanından başka hiçbir şeyleri olmamış. Temcit pilavı gibi bu üç olayın üzerinden politikalar ürettiler” dedi.

‘İslâm dünyasına ışık tuttular’

İskilipli Atıf Hoca ve dönemin âlimlerine zulüm yapanların başarılı olamadıklarını, birkaç kuşak sonra unutulduklarını hatırlatan Sadık Albayrak, “İskilipli Atıf hakiki bir mücahid, siyasetle, ilimle, kültürle uğraşan biri. Çorum’dan milletvekili olacak, seçtirmiyorlar. Sonra sürgüne gönderiliyor Atıf Efendi. Mustafa Sabri Efendi’yi Romanya’ya sürüyorlar. Cumhuriyetten sonra da Trakya’ya, oradan Mısır’a… Ama öyle bir hareket ki bu; işte 21. yüzyılın başında onların yetiştirdikleri öğrenciler bugün o ülkelerde ‘aslına dönmenin’ öncüsü olmuşlar. Son devrin din uleması yıldızlar gibi dünya Müslümanlarına ışık tutmuşlar” açıklamasında bulundu.

Üsame Varol haber verdi

Yayın Tarihi: 27 Şubat 2012 Pazartesi 21:17 Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2012, 21:30
banner25
YORUM EKLE

banner26