Önce kendimizi güzelleştirmekle mükellefiz

Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nin bu yılki son konuşmacısı gazeteci yazar Leyla İpekçi idi.

Önce kendimizi güzelleştirmekle mükellefiz

Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde yapılan ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (ESKADER) katkılarıyla organize edilen Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nin son gününde gazeteci yazar Leyla İpekçi’nin sohbeti vardı.

Konuşmasına Ramazan ayı ve Kadir Gecesi’nin faziletinden bahsederek başlayan Leyla İpekçi, “Ramazan ayında güzelleşiyoruz, melekelerimiz kuvvet buluyor.” dedi. Sohbetinde nefisle mücadelenin gerekliliği ve ahlak güzelliğini ön plana çıkaran İpekçi, güzelden bahsetmenin insanı güzelleştireceğini ifade etti. Sanal âlemlerin ve sanal ortamların ateş saçtığını; yapılan çirkin yorumların insanın yüzüne karşı yapılamayacağını, bu sebeple kitap fuarlarına sadece kitap almak için değil sevdiğimiz yazar, okur tanıdıklarla yüz yüze gelebilmek için de geldiğimizi sözlerine ekledi.

Konuşmasını gerçekleştirdiği Kadir Gecesi’nde olumsuz bir şey konuşmak istemediğini söyleyen Leyla İpekçi, “Birbirimizi sevmeliyiz, ama biz tartışıyor, kavga ediyoruz. Dünyayı güzelleştirmek istiyorsak ilk önce kendimizi güzelleştirmekle mükellefiz. Güzelleşme adabından dem vuruyorsak bütünleştirici ortak bir dil bulmak zorundayız. Gönüller kırıldığı zaman yeniden inşası çok uzun zaman alıyor.” derken sözlerine Yunus’un şiirlerinden seçtiği mısralarla zenginlik kattı.  Romanlarda sıkça zikredilen aşk kavramına da değinen ünlü yazar, “Aşktan o kadar çok bahsederek aslında aşkı tükettik. Hâlbuki biz daha başlamadık.” diyerek beşerî aşktan ziyade ilahî aşka geçmenin tasavvufî bakış açısından bahsetti. Güzel insanın halis niyetli olduğunu, her nesnenin ve yüzün aslında Allah’ı hatırlattığını sözlerine ekleyen İpekçi, insanın iç âlemini düzeltmesi halinde Allah’ın da insanın dış âlemini düzelteceğine dikkat çekti.

Genel manada sohbetin büyük bölümünde insanın ve çevrenin güzelleşmesinin sebeplerine değinen Leyla İpekçi, “Bir medeniyetin gerçek anlamda kuşatıcı olabilmesi için kültürü ayağa kaldırmalıyız.” dedi. Aile ve çocuk iletişiminden, manevî beslenme ve ruhî yükselmeye kadar birçok önemli meselede çarpıcı açıklamalar yapan İpekçi konuşmasının sonunda dinleyicilerden gelen sorulara cevap verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 11:33
banner12
YORUM EKLE

banner19