Ömer Lekesiz'in seminerlerinde ne konuşulacak?

Ömer Lekesiz'in 'Sanat Bizim Neyimize?' seminer dizisinin ilki 21 Ekim’de gerçekleşti.

Ömer Lekesiz'in seminerlerinde ne konuşulacak?

Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği “Sanat Bizim Neyimize?” seminer dizisinin ilki 21 Ekim’de Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. İlk dersinde öncelikle İslam sanatına giriş konusunda bilgiler veren sanat eleştirmeni Ömer Lekesiz, “Gücümüz el verdiğince Kur’an’ın ve Sünnet’in içinde duracağız” dedi.

İslam’ın zihniyet ve kültür gücünün, ed-Din ve Muhammedi şeriat olarak zamanların, mekanların ve nesillerin tamamını kuşatmasından kaynaklanmakta olduğunun altını çizen Lekesiz, “Bunları özellikle vurgulayışım, inşallah yapmayı planladığımız bu derslerde İslam sanatını anlamaya çalışırken son tahlilde aslında ed-Din’i anlamaya çalışacağımızın da sürekli göz önünde bulundurulması içindir” şeklinde konuştu.

Lekesiz, İslam sanatından söz edildiği yerde bahsedilenin Muhammedi şeriatın kendisi olması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Haliyle gücümüz el verdiğince Kur’an’ın ve Sünnet’in içinde duracağız. Bunların içinde durmaksa bunlara ilişkin inanışı ve edebi zorunlu kılar. Tam da bu nedenle İslam sanatı üzerine konuşmamız teoriye dair bir konuşma değil, Vahy’e dayalı 'İlm-i ilahiye’, diğer söyleyişle metafiziğe dair bir konuşma olacaktır. 'Metafiziğe dair' diyorum, 'metafiziği' demiyorum. Metafiziği konuşmak felsefenin işidir. Biz ise metafizik’te diri, bilen, irade eden ve güç yetiren olması yönünden Allah’tan ortaya çıkmış olan âlem’in zahir ve batınını sanat merkezli olarak konuşmaya çalışacağız.”

Yükselen İslami burjivazinin sanat talepleri bu derse dahil değil

Derslerinde tanımlamaya başvurmayacağını, teori yapmayacağını dile getiren Lekesiz, “Teorinin söz konusu olmadığı yerde doğrudan bir sanat türünün öğretilmesi de söz konusu olmayacaktır. Hatta sanat türlerini başlıklandırarak anlatma yoluna gidilmeyecektir” dedi.

Sanata karakter kazandıran, onları besleyen, açan, açımlayan İslami (metafizik) kavramları ele alırken kavramların sıraları, yerleri geldikçe örneklendirme, nitelendirilme bazında kendilerini göstereceğini belirten Lekesiz, seminer dizisinin amacını şu cümlelerle anlattı: “Örneğin sanat-insan-yaratma üçlüsünü, nefis, hayal, tahayyül, ihtira vb. konularını ele alırken hattı, minyatürü, tezhibi de konuşuyor olacağız. Daha açık bir söyleyişle, yükselen İslami burjuvazinin sanat taleplerine cevap vermek için yazılacak öykü, roman, çizilecek hat, yapılacak minyatür, ebru, tezhip gibi işlerin tekniği bu derslere dahil değildir.”

Seminer sonunda dinleyicilerin sorularını cevaplayan Lekesiz’in ikinci semineri, 26 Kasım Perşembe saat 19.00’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 14:24
YORUM EKLE

banner19