Olimpiyatlar bir 'oyun' mu?

Yedikıta dergisi Olimpiyat oyunlarının 2 bin 789 yıllık tarihi serüvenini inceledi.

Olimpiyatlar bir 'oyun' mu?

Yedikıta tarih ve kültür dergisi Eylül sayısında Olimpiyat Oyunlarına geniş yer verdi. Tarihçi Yazar Harun Tuncer’in yaptığı araştırmayı “Osmanlı’nın Olimpiyat Macerası Olimpiyat Bir ‘Oyun’ mu?” başlığıyla kapaktan farklı bir bakış açısıyla sunuyor. Olimpiyat’ın çıkış noktası, amaçları ve tarihi serüveninin ayrıntılı bir şekilde aktarıldığı yazıda, Osmanlı Devleti’nin konuya yaklaşımı da ortaya konuluyor.

Hristiyan kraldan olimpiyata tepki

Dergide yer verilen bilgiye göre; Yunanistan’ın batısındaki Elis kentinde bulunan Olimpia’da düzenlenen cemiyetin adı olarak milattan önce 776 yılında ortaya çıkan Olimpiyat, ilah addettikleri Zeus adına “beden ve ruh uyum içinde meczi” yoluyla yapılan bir merasime verilen isimdi. Bu oyunları seyredenlerden alınan ücret ise tapınak papazlarına bırakılıyordu. Kadınlar bu dini merasime alınmaz, gizli seyredenler yakalandıklarında ise uçuruma atılarak cezalandırılırdı. Oyunlardan umulan diğer bir maslahat ise sık sık çatışan site devletleri arasındaki çatışmalara son verilmesiydi.

Makedon ve Roma krallığı döneminde de devam eden bu oyunlar Kral II. Theodiosius zamanında son bulmuştu. Hıristiyan krala göre bu bir putperest âdetiydi ve ortadan kaldırılmalıydı.

Osmanlı’dan olimpiyatlara resmi tavır

Modern olimpiyatların başlamasıyla birlikte Osmanlı Devleti’ne hem katılım hem de silah sergisi açması için tekliflerde bulunulduğunu ortaya koyan makalede, ilk resmi teklifin ise 1906 yılında yapıldığı kaydediliyor. Osmanlı’nın Olimpiyatlara mesafeli durduğu belirtilirken, resmi davetlerin Meclis-i Mahsusa’da görüşüldüğünü ancak nazikçe reddedildiği belirtiliyor. Gayri resmi katılımlara ise izin verildiği ancak genelde katılanların gayri müslim azınlıklardan oluştuğu anlatılıyor.

Dergide ayrıca, Kasım Hızlı’nın “Suriye’de Müslüman Olan 100 Bin Nusayri”, Yrd. Doç. Dr. Selim Hilmi Özkan’ın “Zenta’da Esir düşen Mühr-i Humayun”, Prof. Dr. Kenan Ziya Taş’ın “Diyarbakır’dan Bağdat’a Kelekle Seyehat”, Erkan Kırın’ın Kubbeşehir İstanbul”, Hüseyin Cemil’in “Zavallı Türkçe!”, Yrd. Doç. Dr. Raşit Gündoğdu’nun “Yüce Osmanlı Meclisi Divan-ı Hümâyûn” ve arşivden çıkan ilginç bir belgeyi kaleme alan Ertuğrul Özbilen’in “Siyonist Yahudiler Filistin’e Değil Amerika’ya Gitsinler” başlığı ile verilen yazısı ilgiyle okunacaklar arasında bulunuyor.

Abonelik: (0212) 657 77 35 İrtibat: (0212) 657 88 00

huseyin.guney@yedikita.com.tr -  editor@yedikita.com.tr

www.yedikita.com.tr

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 00:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13