Okçuluk Üsküdar'da yâd ediliyor

Ata sporumuz okçuluğun tanıtımı ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla 9-10 Haziran tarihlerinde okçuluk festivali gerçekleştirilecek.

Okçuluk Üsküdar'da yâd ediliyor

Türklerin ata sporu olan ve kültürümüzde önemli bir yer tutan okçuluk sporunun tanıtımı ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla Üsküdar Belediyesi tarafından Gençlik Spor İl Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Festivali”, 9-10 Haziran tarihlerinde Üsküdar’da gerçekleştirilecek.

Okçuluk sporuna gönül vermiş olan hattat kemankeşlerin son temsilcisi merhum Hezarfen Necmeddin Okyay adına düzenlenecek festivale, aralarında dünya şampiyonu Macar okçu Monus Wtaf’ın da yer aldığı Almanya, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Rusya, Macaristan ve KKTC gibi ülkelerden 200’den fazla sporcu katılacak.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve çok sayıda protokol davetlisinin katılmasının beklendiği festivalin ilk gününde ülkelerinin geleneksel savaşçı kıyafetlerini giymiş okçular, Validebağ Korusu’nda geleneksel okçuluk dalında kıyasıya birincilik mücadelesine girişecekler. Yarışmaları müteakip aynı akşam Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde okçuluk konulu karma sergi ile “Geleneksel Türk Okçuluğu ve Necmettin Okyay” konulu panel düzenlenecek.

Etkinlik kapsamında ayrıca kültürel bir faaliyet olarak Türkiye’de ilk kez okçuluk “Ok-Yay Güzeli” adındaki okçuluk konulu karma sergide aralarında Hattat Mahmut Şahin, Müzehhibe, Ebru ve Cilt Sanatçısı Melike Kazaz, Hattat Müzehhib Abdullah Aydemir ve yay ustası Ercan Özek gibi sanatçıların Osmanlı tarzında süslenmiş eserleri, yeni yapılmış Osmanlı tarzı yaylar, oklar, zihkir, kandil, siper gibi Türk okçuluğuna özel 100’e yakın metaryal sergilenecek. Sergide ayrıca okçulukla ilgili ayet, hadis, beyit ve şiirler ile tezhib, ebru, hat uygulamaları ve ahşap sanatı eserleri de yer alacak.

 

Bünyamin Yıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2012, 00:15
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13