O iyi bir romancı!

Küçükçekmece Belediyesi kültür sahasında da güzel işler yapmaya devam ediyor. Tarık Buğra'ya dair düzenlenecek panel de onlardan biri..

O iyi bir romancı!

Osmancık, Tarık Buğra“Ben, yola, bir görüşü veya yorumu savunmak veya aşılamak için çıkmadım. Bunu hiçbir romanımda yapmadım. Sadece, konuyu anladığım gibi anlatmaya çalıştım” demişti Tarık Buğra bir mülakatında. Ve belki de fikrin aktarımı olarak hiçbir tarih kitabında bulamayacağımız şu sözleri söyletmişti Şeyh Ede Balı’ya, Osman Bey’e hitaben:

Ey Osmancık, beğsin. Bundan sonra öfke bize, uysallık sana; güceniklik bize, gönül alma sana; suçlama bize, katlanma sana… Bundan böyle, yanılgı bize, hoş görmek sana; acz bize, yardım sana; geçimsizlikler, uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar, çatışmalar bize, adalet sana…”

Ee, sadece geçmişte kalan bir sözler manzumesi olarak bakılamaz bunlara; bugün de bey olmak kolay değil, büyük olmak kolay değil, hem ‘ağa’ hem ‘bey’ yani ‘ağabey’ olmak hiç kolay değil…

Romancı Yönüyle Tarık Buğra
(+)

Edebiyatın Tarık Buğra’ca yapılanı

Elbette bu sadece bir örnek “edebiyatın Tarık Buğra’ca yapılanı”na… Tarık Buğra’nın edebî verimlerini değerlendirmeye dönük çok iyi düşünülmüş bir program var 17 Nisan Cumartesi günüKüçükçekmece’deki Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde saat 16:00’da başlayacak “Romancı Yönüyle Tarık Buğra” panelinde şu isimler, belirtilen konularda sunum yapacaklar:

Prof. Dr. Fazıl Gökçek  Tarık Buğra’nın romanlarında çok partili hayata geçiş sancılarını sunacak. Doç. Dr. Ramazan Gülendam ise Sanatın Tarık Buğra’casını konu edinecek.

Yard. Doç. Dr. Ahmet Cüneyt Issı Tarık Buğra öykücülüğüne martı kanadından bakmak ya da martı kanadının dokunduğu öykülerden bahsedecek. Yard. Doç. Dr. Sabahattin Çağın ise Tarık Buğra’da yeniden doğuş teması bizlere aktaracak.

Etkinlikte katılımcılara bir kitap da hediye edilecek. O da sürpriz olsun.

Adres: Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi (SKSM) Tevfikbey Mah. Maslak Çeşme Cad. Çilek Sokak No:1 K.Çekmece-Sefaköy / İstanbul Tel.: 0212 470 61 70-71

 

Mehmet Emre Ayhan, o martı kanadında olma isteğiyle duyurdu

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 09:45
YORUM EKLE

banner19

banner13